| MihocSilviu a întrebat:

Pentru a deschide un pfa sau orice alta firma este de ajuns sa termini liceul sau trebuie sa dai si bac-ul? Daca stiti care sunt cererile va rog exemplificati-le?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Primul lucru este că trebuie să ai 18 ani împliniți. Apoi daca vrei să devi PFA, adică Persoană Fizică Autorizată într-un anume domeniu, trebuie să deții obligatoriu diplomă de specialitate în domeniul în care vrei să profesezi ca PFA.
Dacă nu deții o clificare, sau un act poți să-ti înființezi un SRL-D cu cotă unică de impozitare de 16%, nu SRL-D-ul ce este finanțat de stat(cel cu impozit de 3% plus restul condițiilor).Un SRL-D te costa undegva la 500 Ron să-l înființezi, la care se adaugă minim 100 ron taxa de contabilizare a firmei; desigur asta e opțional, mai ales daca știi face contabilitate în partidă simplă, dar recomand un contabil, deoarece ei sunt de meserie și nu prea greșesc la calcule.Succes cu noua afacere(dacă va fi).

| MihocSilviu explică (pentru DeyCj):

Multumesc...cel mai competent raspuns!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru pfa ai nevoie de o diploma de specialitate (nu stiu daca pentru toate domeniile chiar).

pentru srl il poti face oricand daca ai 18 ani

| BogdanDediu a răspuns:

Poti sa iti faci firma fara sa termini liceul si fara sa dai bac! Nu iti trebuiesc astea ca sa ai o firma!