| PhaseMorphXR a întrebat:

Posta Romana.
In ce situatii iti este livrat, sa zicem, un pachet din strainatate de catre postas, personal, la usa, si in ce situatii trebuie sa mergi tu la oficiul postal pentru a-l ridica?
Se specifica aceasta optiune undeva cumva?
Mersi.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Toate coletele postale internationale, la sosirea in Romania, se ridica personal de la un oficiu postal cu asistenta vamala. Oficii postale de acest tip sunt putine in Ro, de obicei 1/judet/oras---- vezi o lista cu oficii postale cu asistenta vamala : https://www.posta-romana.ro/......2.2016.pdf

Bula
| Bula a răspuns:

Serviciile de curierat duc pachetele pana la destinatar. Posta Romana a avut asemenea serviciu, dar nu stiu daca mai exista. Intre state, serviciile de curierat colaboreaza, predand coletul unul altuia, pana la destinatie.

| PhaseMorphXR explică:

Si scrisorile simple sunt pe acelasi regim?

| Cristian_Mihaitamcr_1999 a răspuns:

Depinde de situatie...mi.e o scrisoare din california (cei de la google) a ajuns in 3 zile (pe avion) acum depinde pe ce e pus