| Calancea_Andreea_1992 a întrebat:

Puteti sa imi spuneti mai multe informatii pentru facultatea de avocat?

Răspuns Câştigător
| bya2011 a răspuns:

Buna!
Facultatea de drept: "Trebuie sa recunosc ca nu este cea mai dificila facultate, dar, in schimb, este una edificatoare. Interesant este faptul ca te construieste ca om, iti ofera repere conforme cu realitatea si te ajuta sa iti gasesti echilibrul necesar dupa liceu. Spre deosebire de Facultatea de Medicina sau Politehnica, de exemplu, Facultatea de Drept este chiar facultativa, nu te constrange, ci iti ofera mai mult lectii de viata. Acest lucru se intampla, deoarece este un cadru academic ce se pliaza dupa felul cum stii sa iti vinzi marfa mai bine. Trebuie sa stii cum sa iti imparti timpul, cum si ce sa inveti, felul in care abordezi o situatie, un profesor, cum te prezinti si cum pui problema. Exista subiectivism in notare si apreciere ca la orice facultate, dar daca ai bagajul informational necesar si faci corelatii, niciun profesor nu iti poate refuza nota maxima. Esenta acestei facultati consta in capacitatea individului de a se descurca si de a se confrunta cu ceea ce va veni dupa. Oricine poate face aceasta facultate, dar provocarea este de a te impune in spatiul juridic, diplomatic, economic, dupa cei 4 ani sau 6 ani, pentru cei care doresc sa faca master.O a doua chestiune ar fi cat ai de invatat. Eu sunt in anul II si pana acum mi s-a parut rezonabil, avand in vedere ca trebuie sa retii anumite chestiuni de baza, iar in rest se poate specula si deduce. Din anul III, din cate am inteles, voi afla dimensiunile reale din punct de vedere informational, dar acest lucru nu se intampla deodata.

O a treia chestiune ar fi profilul omuletului care doreste sa vina la aceasta facultate. Facultatea de Drept este una de viata, reusesti daca stii sa te descurci, daca iti place sa te distrezi, daca stii cum sa intorci o situatie in favoarea ta. Candidatul trebuie sa fie ambitios, un mic afacerist in relatiile interpersonale, sa fie activ, sa fie dinamic, sa nu ii fie frica a vorbi, sa fie creativ, sa fie carismatic, de ce nu. Iar daca aceste trasaturi nu sunt foarte bine evidentiate, aceasta facultate te scoate din anonimat si te obliga sa cresti si sa evoluezi, deoarece daca pierzi trenul, la alta statie va fi mai greu sa te urci. Daca stii sa profiti de toate oportunitatile, esti cel mai castigat. Trebuie sa speculezi momentul, oamenii, imprejurarile de asa natura.

De asemenea, recomand din toata inima, daca veti opta pentru aceasta facultate, sa intrati in ELSA. Studentii pe care ii veti gasi in aceasta asociatie va vor impulsiona, va vor ajuta sa fiti dezghetati, sa nu clacati in orice situatie, sa aveti legaturi cu studenti de la drept din alte orase, sa va distrati, sa participati la proiecte. Nu veti regreta daca va veti face prieteni.

In final, trebuie mentionat faptul ca nu este adevarat ca trebuie sa dai bani, sa prestezi servicii pentru a putea fi indrumat in cariera de un avocat. Sunt si alte alternative, iar daca esti valoros, profesorii, care sunt si avocati, judecatori, te pot ajuta si ghida cu succes. Se poate chiar daca nu ai bani sau relatii, dar nu se poate daca nu vrei si daca nu stii sa lupti pentru ceea ce iti doresti. Iar daca mai ai norocul sa dai peste niste oameni de calitate care sa iti fie colegi si esti cat de cat constient incat sa mai treci pe la cursuri, sa raspunzi la seminarii, sa te implici in activitati apreciate de profesori, ai toate sansele sa fii un om realizat."
http://www.alegefacultatea.ro/tag/avocat/

2 răspunsuri:
| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Facultatea de drept vrei sa zici...

| Enachescu23 a răspuns:

E facultatea de drept nu de avocat. In principiu faci 4 ani dupa care master-ul dupa care dai un examen pentru intrare in barou(examen care acum am inteles ca se da la Bucuresti.) In fine eu zic ca daca nu ai pe cineva in interiorul baroului ori e magistrat/procuror e foarte greu sa ai cabinetul tau de avocatura ori sa castigi semnificativ ca asociat.