| SakonSIUkon a întrebat:

Sall,imi poate spune cineva ce ar trebui sa scriu in cererea pentru bursa de orfan fiindca mi-a murit tatal? Ca sa nu se supere nimeni dau funda primului raspuns folositor.

11 răspunsuri:
| RomulusMilea a răspuns:

Salut,

Te-aş putea ajut eu, dar aş dori să ştiu dacă trebuie să completezi un formular tipizat, sau este doar o cerere pe care tu trebuie să o scrii pe o foaie albă? Mulţumesc.

| SakonSIUkon explică (pentru RomulusMilea):

Este o cerere pe foaie alba actele le-am predat.

| RomulusMilea a răspuns (pentru SakonSIUkon):

OK, încerc să schiţez o cerere pentru tine. Am scris cu MAJUSCULE informaţiile pe care tu trebuie să le completezi, pentru că nu am de unde să le ştiu.

În atenţia Şcolii generale nr. NN din ORAŞ (aici scrie tu oraşul),

Subsemnatul (NUMELE ŞI PRENUMELE TĂU COMPLET), domiciliat în localitatea (NUMELE LOCALITĂŢII), str.?, bloc?, sc.?, et.?, ap.?, CNP? (se ia din certificatul de naştere), elev al Şcolii Generale nr.?, în clasa?, diriginte doamna profesoară/domnul profesor (NUMELE PROFESOAREI/NUMELE PROFESORULUI), vă rog să îmi aprobaţi alocarea bursei de orfan, în urma decesului tatălui meu (NUMELE TATĂLUI DECEDAT), survenit în data de (DATA DECESULUI).

Precizez că la această cerere am anexat următoarele documente justificative:

(AICI TREBUIE SĂ SCRII LISTA DOCUMENTELOR PE CARE LE-AI DEPUS)

Vă mulţumesc anticipat.

Localitatea:

(DE SCRIS NUMELE LOCALITĂŢII)

Data:
(DE SCRIS DATA, DE EXEMPLU 20-SEPTEMBRIE-2012)

Semnătura:
(AICI TREBUIE SĂ SEMNEZI. DACĂ NU AI ÎNCĂ SEMNĂTURĂ, SCRIE DOAR NUMELE DE FAMILIE)

Dacă o parte din informaţiile trecute de mine mai sus nu sunt corecte (de exemplu Şcoala Generală, etc.), te rog pe tine să le treci pe cele corecte. Cel mai bine ar fi să scrii o ciornă a cererii şi să o duci la secretariat la şcoală, să o verifice dacă este bună. Dacă ţi se confirmă că este OK, atunci poţi să scrii pe curat varianta finală. Nu uita să laşi în stânga vreo 3 centimetri pentru îndosariere.

Mult succes şi sincere condoleanţe pentru pierderea tatălui. Dumnezeu să-l odihnească şi să-l aibă în paza Lui.

| SakonSIUkon explică (pentru RomulusMilea):

Iti multumesc pentru ajutor si sper ca Domnul sa te ajute sa ii intampini imparatia.

| beatrice9849 a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la secretariat, sa intrebi.

| Shinobi a răspuns:

Condoleante sincere. Sa inteleg ca iti trebuie pentru scoala/facultate? Iti zic din experienta ce trebuie sa faci. In primul rand nu ai nevoie doar de o cerere, ci si de o copie (legalizata in unele cazuri) dupa actul de deces. Pe langa asta, mie mi-au cerut un act constatator de venit al familiei (in caz in care primesti o pensie de urmas, presupun, nu sunt f sigura). In cerere trebuie doar sa soliciti bursa, si sa atasezi copiile dupa acte. Conteaza mai mult dovezile decat cererea, care e pur birocratie.

| SakonSIUkon explică (pentru Shinobi):

Scuze sunt cam batut in cap la ora asta laughing) Trebuie sa depun o cerere pe foaie alba si nu stiu ucm sa formulez stimate doamna directoare si asezarea in pagina si alte chestii.

| Shinobi a răspuns (pentru SakonSIUkon):

Domnule director/doamna directoare,

Subsemnatul, *numele tau*, elev/student in clasa/profilul/bla bla, domiciliat pe *adresa ta*, va rog a-mi aproba cererea conform careia solicit acordarea unei burse sociale, deoarece am ramas orfan de tata.
Mentionez ca am depus actele constatatoare la secretariat.

Data / Semnatura

Domnului/doamnei director a *numele institutiei de invatamant*

Sper ca am fost de ajutor, si app, Sakon/Ukon mi se par cei mai ciudati din tot Naruto laughing

| SakonSIUkon explică (pentru Shinobi):

Iti multumesc big grin dar acum nu mai stiu cui sa ii dau funda ca amandoi a-ti vrut sa ma ajutati straight face

| Shinobi a răspuns (pentru SakonSIUkon):

Cu cea mai mare placere, si nu am nevoie de funda, am vrut doar sa te ajut happy Sa ai o zi frumoasa si be strong!

| RomulusMilea a răspuns (pentru SakonSIUkon):

Salut, Alege pe unul dintre noi şi acordă o fundă celui ales, aşa ar fi corect din partea ta şi aşa cere de fapt una dintre regulile TPU.ro. Mulţumesc.