| mrdrokk78 a întrebat:

Am de primit o scrisoare din Olanda, daca codul postal este scris corect, dar la sectiunea city, am pus orasul cel mai apropiat in loc de satul meu, este ok? Multumesc frumos happy

6 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Scrisoarea o sa ajungă acolo în oraș.
Trebuia pusa adresa completa: județ, municipiu, comuna, sat, strada, număr, cod poștal...
Dacă nu ai astea, olandezul o să-și primească scrisoarea înapoi.

| mrdrokk78 explică (pentru Catrice):

Codul postal e exact satul in care stau, si in adresa am pus si satul + comuna, dar am pus si orasul la sectiunea city. Iar scrisoarea este trimisa anonim

| Iote a răspuns:

La Posta Romana, mai importanta este adresa decat codul postal (de multe ori pus gresit de expeditori). Iar daca olandezul iti va scrie pe plic si satul si orasul, posta nu va sti unde sa o trimita. O va returna.
Nu am inteles ce scrisoare este trimisa anomim, si de ce?

| mrdrokk78 explică (pentru Iote):

Asta nu conteaza in momentul asta, doar vreau sa soseasca, aceasta vine insotita cu o suma importanta de bani.

| Iote a răspuns (pentru mrdrokk78):

Bani in plic? Mare greseala. Iar daca nici adresa nu e corecta, sunt sanse mari sa ii pierzi.

| mrdrokk78 explică:

Am trecut si satul meu + comuna, doar ca mai era o sectiuna cu city si am trecut orasul cel mai apropiat