| nvsndn a întrebat:

Salut, am o intrebare. laughing Ce coduri trebuie sa folosesc in html pentru a afisa o matrice, (3 linii 3 coloane), cum pot afisa 1, m cu bara deasupra?, cum pot afisa semnul matematic pentru suma?, si cum pot afisa un sistem? Multumesc big grin

5 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Cred ca gasesti tot ce te intereseaza aici:
http://symbolcodes.tlt.psu.edu/bylanguage/mathchart.html

| Danzell a răspuns:

Poti sa folosesti codul pentru "table"
am sa folosesc { si } pentru ca tagurile html sunt preluate de site si nu sunt vizibile.

ceva de ex:
{table}
{tr}
{td}{/td}
{/tr}
{tr}
{td}{/td}
{/tr} {tr}
{td}{/td}
{/tr}
{/table}

tagul tr(table row) iti face un rand
tagul td(table data) este o celula, pe care daca il introduci in tagul tr, poti face coloanele.
cam asta e ideea
Simbolul sumei este litera greceasca Sigma sau Σ care in html poate fi scris Σ sau Σ insa nu stiu cum pot fi bagate sub linie

linia de deasupra pe care o pui la 1, m se numeste overline in html overline-ul poate fi scris ‾

| nvsndn explică (pentru questsoul):

De fapt, am de facut un tabel, in care este o matrice big grin cu tabelul m-am descurcat, cu matricea ba

| Danzell a răspuns (pentru nvsndn):

Mai introduci un tabel in celula?
sau formatezi textul in asa fel incat sa iti arate ca o matrice.