| Serban_Claudiu_1993 a întrebat:

Am parintii mutati in Germania de ceva timp si sau dus la o scoala de meserii sa intrebe daca pot sa intru acolo si aia de acolo au zis ca trebuie sa invat prima data limba la o scoala de integrare unde se invata limba si am inteles ca se si plateste dar asta nu conteaza... apropo am 15 ani fac in iarna 16.Ma gandesc ca poate conteaza.Si vreau sa primesc mai multe informatii concrete despre scolile astea.Cand incep? ce trebuie sa am la mine? daca pot sa intru in timpul cursului gen daca a inceput deja de o luna sau doua? si alte informatii pentru cine stie sa imi zica. Multumesc!

3 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Cursurile de limba germana le vei face la Volkshochschule (VHS) din orasul tau. Pretul este pentru 10 luni cat faci cursurile. Trebuie ca sa va interesati daca se poate sa depinzi de ajutor social de la Job Center pentru a-ti plati ei cursurile atat cat timp te prezinti zi de zi la lb germana. Daca nu esti sau nu se poate din "n" motive prin Job Center, cursurle costa in jur de 750 euro. Se plateste toata suma daca nu ai trecut examenele de la nivele (A1 pana la B1), daca le-ai trecut se plateste numai jumatate din acesti 750 euro.

P.S. Locuiesc in Germania si am urmat cursurile de germana de la VHS.

Succes!

| MihaelaDart a răspuns:

In Germania esti obligat sa inveti limba germana, este noua lege de a stii limba, altfel nimeni nu se uita la tine. Este grea pentru cel care nu invata!

| Violleta2022 a răspuns:

Intrebarile astea trebuie adresate la acea scoala, noi nu avem de unde sa stim daca ei accepta recrutari si in mijlocul anului sau trebuei s afie neaparat la inceput de an scolar.
Pune pe cineva sa sune acolo si sa ceara toate informatiile.