| Flory_Floryan_1991 a întrebat:

Salut,am si eu o intrebare nu stiu daca aici trebuie sa o pun.In data de 15/04/2017 mergeram in Italia iar in Slovenia pe autostrada in mijloc am gasit o roata de de tir am incercat sa o evit dar nu am reusit in totalitate si am lovit masina, a venit politia la fata locului a facut un proces verbal si mi-a spus sa ma prezint cu el la asigurarea mea pentru a imi repara masina si asigurarea mea spune ca nu este valabil acel proces verbal pentru ca nu am casco.Stie careva ce pot face in situatia asta?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai ce face altceva decat sa-ti platesti reparatia.
Esti vinovat ca ai lovit roata, trebuia s-o vezi.

| Flory_Floryan_1991 explică (pentru Ioandelasal):

Era noapte si la 100km/h nu stiu ce poti observa

| Ioandelasal a răspuns (pentru Flory_Floryan_1991):

Acea roata trebuia s-o observi de la cel putin 50 de m si atunci puteai sa franezi sau sa reduci viteza si s-o ocolesti.

| alessia5158 a răspuns:

In lipsa unei asigurari de tip CASCO va trebui sa suporti, din buzunarul propriu, toata cheltuiala cu reparatia masinii--- alta solutie nu este!