| Spoorky a întrebat:

Salut am un montan bike si am o problema cand merg pe strada si nu mai pedalez mi se blocheaza lantu adica imi intra tot lantu la roata nu stiu ce sa-i fac vreun sfat? DAUU FUNDA

Răspuns Câştigător
| emmyl a răspuns:

Eu spăl lanțil cu o periuță de dință folosită și cu motorină (ultima dată am folosit benzină cu ulei pentru drujbă, că nu am avut motorină). apoi îl ung cu ulei de motor (sunt și alte uleiuri, mai bune). în nici un caz vaselină!
Succes!
http://www.freerider.ro/service/cum-se-unge-lantul-bicicletei-5451.html

4 răspunsuri:
| 2PacKilluminati a răspuns:

Pedalezi non stop.

| ghostady2011 a răspuns:

Ungel cu vasilina.

| Spoorky explică (pentru ghostady2011):

Daca i dau cu ulei de amsina e bun? ca daca dau cu vasilina cu timpu se strange mizerie pe lant

| gavrilalex a răspuns:

E simplu : intinzatorul pe care il ai tu (ala cu doua rotite din spate) nu e reglat sau e stramb. asa mi s-a intamplat si mie pana am descoperit cauza asta! du-te la un service de biciclete cu ea. reparatorul iti va regla intinzatorul sau iti va spune ca acesta trebuie schimbat!