| RobY_3853 a întrebat:

Salut
Am un pc Intel Core 2 CPU 4300, 1, 80ghz, 2 GB RAMI, placa video Nvidia 7600 gt 512, HARD 250 GB, mi-as dori sa bag windows 7? deoarece mai plictisit de winows xp sp3 2011 v11.
Vreau sa rulez pe windows 7: Jocuri, filme, muzica, internet!
Cemi sugerati e bun, merita sa-l bag in PC meu? Daca da care windows 7 e mai bun ULTIMATE? sau care?

Multumesc frumos

6 răspunsuri:
| MarianAsh a răspuns:

In primul rând trebuie să verifici dacă există drivere compatibile sa nu ai surpriza ca sistemul să meargă prost deoarece sunt instalate drivere generice.
Poţi să o faci manual verificând pe site-ul producătorului fiecărei componente în parte sau poţi să rulezi Windows 7 Upgrade Advisor ce se poate downloada de la adresa
http://www.microsoft.com/download/en/details.aspx?id=20

Aici găseşti şi necesarul hardware: http://windows.microsoft.com/en-US/windows7/products/system-requirements

La prima vedere nu îţi recomand să faci acest pas, pentru o experienţă bună se recomandă minim 3GB de RAM, o placă video care să ştie minim DirectX 10, procesor peste 2GHz.

| onlyforme a răspuns:

''Windows 7 ulimate e ok si pentru acasa ti-l recomand!''aceleasi raspunsuri mereu da explica-i si baiatului de ce e win 7 mai bun? Eu te sfatuiesc sa mergi pe Windows Ultimate 7 deoarece este ultima versiune a lu 7, Windows 7 Ultimate este ediția cea mai flexibilă și mai puternică de Windows 7, Poti sa lucrezi cu oricare limba dintre cele 35, poti sa criptezi date si multe altewinking

| Hirako a răspuns:

Nu.Pentru Windows 7 e recomandat sa ai minim 4GB de ram.De ce? Pentru ca iti consuma extrem de multe sesurse. Exemplu : Prince Of Persia 4 cere 2GB Ram pe XP si 3.5GB Ram pe Win7.

Acum, intrebarea oricui ar fi : " Daca cere mai multe resurse, cu ce te ajuta? "
Pai te ajuta la faptul ca un calculator care are 8GB Ram si Intel I3 nu poate rula cu Windows XP, deci ai nevoie de 7.

Concluzie : Windows 7 nu te ajuta cu nimic, pur si simplu nu poti folosi un PC performant fara el.

| mihaituneup a răspuns:

Merge mai bine cu Windows 7, avand in vedere ca ai un calculator mai nou. Recomand Windows 7 Ultimate x86(32 bit) da-mi un mesaj privat si iti dau eu tot ce iti trebuie la el ai licenta nelimitata!

| RobY_3853 explică (pentru mihaituneup):

De unde al pot lua

| razvan2011 a răspuns:

Windows 7 ulimate e ok si pentru acasa ti-l recomand!