| CuTup3u a întrebat:

astazi am avut simularea la l. romana, si normal ca am avut eseu argumentativ, imi zice careva cum sa fac un eseu? nu imi vine deloc inspiratia, stiu contectori si cum trebuie sa fie facut dar nu stiu cum sa scriu dupa el, imi ziceti ceva ce ma poate ajuta?

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| SelenaNatalia a răspuns:

Hai sa luam o tema oarecare :rolul sentimentelor de dragoste in viata omului.
Prima data trebuie sa dai tu o definitie prin ceea ce intelegi (ce reprezinta sentimentul de dragostea: sentiment de iubire fata de o fiinta sau un obiect), tot in acelasi paragraf iti spui opinia ta (de ex in opinia mea, iubirea reprezinta o comoara sufleteasca)
Dupa urmeaza paragraful al doilea, care incepe cu "in primul rand, cred ca..." si precizezi 1-2 motive pentru care dragostea este buna in viata omului (gen incalzeste inimile oamenilor, aduce fericire) si dai un exemplu din viata de zi cu zi sau si mai bine daca dai un exemplu dintr.o opera studiata(de exemplu in romanul Baltagul, Vitoria ii purta atata iubire sotului ei incat a plecat sa il caute). Urmeaza paragraful a treilea care incepe cu "in al doilea rand" dupa cum ai spus ca stii conectorii, in acest paragraf ar fi bine sa scrii despre opusul a ceea ce ai scir prima oara (dragostea poate avea si sentimente neplacute si specifici de ce) si tot asa dai un exemplu in viata de zi cu zi sau dintr-o opera studiata (de pilda in romanul Ion personajul principal profita de dragostea Anei pentru a avea averea ei). In ultimul paragraf, concluzia, specifici din nou de ce este importanta dragostea, dar cu alte cuvinte, poti sa dai sinonime pentru ce ai scris mai sus (dragostea este importanta pentru fiinta umana, trebuie daruita cu grija pentru a nu suferii mai tarziu). Sper ca te-am ajutat, bafta!