| ILoveMusic99 a întrebat:

Am nevoie de voi.Sunt cls a IX-a si miercuri dau teza la romana ...si sunt praf la romana, nu inteleg nimic, nu stiu sa ma exprim si tot asa.Profesoara ne-a spus ca o sa ne dea ori un "eseu argumentativ pe un citat in care sa trimitem spre doua opere studiate ori la joc si joaca ori la fantastic"(la joc si joaca cele mai importante ar fi REM si Ruletistul, iar la fantastic La hanul lui Manjoala), ori ca o sa ne dea un eseu liber tot despre joc si joaca sau fantastic.

Va rog imi poate da cineva un exemplu din ambele pentru ca eu chiar nu inteleg ce sa scriu intr-un eseu argumentativ sau liber si mai ales cum adica sa mai si trimit spre 2 texte studiate.Imi poate explica cineva si structura unui astfel de eseu va rog frumos.DAU FUNDA CUI M-A FACUT SA INTELEG CAT MAI BINE! MULTUMESC

Răspuns Câştigător
| Purec a răspuns:

Eu zic ca cel mai probabil o sa îți dea un eseu argumentativ, ca așa se da si la bacalaureat. Dar este foarte simplu sa știi, trebuie doar sa tii cont de structura textului argumentativ:

Trebuie sa spui in primul rand daca ești sau nu eștide acord cu ceea ce spune citatul care il pprimesti. In principiu trebuie sa fi de acord, si e simplu, doar scrii, sunt de acord cu afirmatia... Si reiei ideeile din citat mai pe larg.

Apoi trebuie sa aduci doua argumente care sa sustina afirmatia. Aici trebuie sa te raportezi la opere studiate de tine, daca stii operele bine, nu ai probleme. Sau daca nu stii opere, poti sa te raportezi si la un eveniment curent, practic la orice.

Apoi nu iti mai ramane decat concluzia, care reprezinta parerea ta, concluzia trasa de tine. Este foarte simplu. Din pacate nu te pot ajuta cu un exemplu, scriu de pe telefon si nu prea ma descurc, dar sper ca ai inteles ceva

| ILoveMusic99 explică (pentru Purec):

La cel argumentativ am inteles dar daca doamne ferese imi da eseu liber? La ala chiar nu stiu cum se face imi poti explica putin te rog?

1 răspuns: