| ALlex12727272 a întrebat:

Salut, astăzi mi-a fost reținut talonul pentru anvelope uzate peste limita admisă și este vorba doar de o anvelopa că celelalte sunt bune, întrebarea mea este daca la rar o să mă verifice in totalitate sau doar de acea anvelopa uzată care scrie in dovada aia dată de polițist, de asta mi-e frica. Că dacă mă verifică doar de anvelopa semnalată de polițist nu e problemă o schimb pe aia

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, RAR-ul are obligatia sa te verifice in totaliatte, chiar daca te duci doar pentru 1 singura anvelopa in neregula, ei pot detecta si altele.

| ALlex12727272 explică (pentru Violleta2022):

Am înțeles tot nu scap sad daca îmi expira dovada asta de 15 zile și mă duc după la rar mă mai poate primii? Sau îmi fac programare normal la rar pentru talon și toate cele?

| Violleta2022 a răspuns (pentru ALlex12727272):

In primul arnd nu poti sa mai sofezi masina pana nu o repari si nu treci de rar. Iar daca dovada este expirata, atunci va trebuii sa aduci o platforma sa-ti care masina la service sau RAR, ca tu nu o mai poti sofa.

| suntserios a răspuns (pentru ALlex12727272):

La rar te primește oricând doar că după cele 15 zile vei duce mașină pe platforma.

In primul rand se vor uita la cauciucuri și dacă ai cauciucuri diferite slabe șanse să le convină. De obicei măcar pe fiecare punte trebuie sa ai pereche de cauciucuri. Apoi in rest nu e obligatoriu, dar dacă sunt lucruri evidente e posibil sa se lege și de alea.

| ALlex12727272 explică (pentru Violleta2022):

Intr un final au verificat doar anvelopele happy nu in totalitate, in 5 min a scos mașina din rar

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu stiu ce masina ai si ce 'diametru' la anvelope, dar e mult 1000-1200 de lei sa schimbi 4 anvelope noi de "brand no-name"? aici ma refer la cele pe 16" ( preturile vor creste daca vb de 17/18/21)
nu vrei sa stii cat am dat eu pe 4 anvelope premium pe 20 inch, dar in fine!
Este bine pentru siguranta ta!
la RAR cu siguranta iti verifica toate cele 4 anvelope, de ce? pai le apare pentru ce ai venit la ei nu? happy