| JaguarSType a întrebat:

Cine poate sa imi spuna mai multe informatii despre acest processor? Intel(R) pentium(R) 4 CPU 2.93 ghz 2.94 ghz (2CPUs)
Cineva mi-a spus ca este dublu procesor unit ceva de genu, asta inseamna ca se comporta ca dual core sau e chiar dual core?

9 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Informatiile despre respectivul procesor, ti le-ai dat singur, si da, este chiar dual core.

| JaguarSType explică (pentru Ronnix):

Nu poti sa imi mai dai ceva informatii, sau niste chestii nu stiu inca ceva sa stiu sigur ca e dual core!

| relian a răspuns:

Ce arati tu aici nu e concludent.Cind un procesor este dual sau quad trebuie sa arate exact la fel, adica 2.93 si alantu tot 2.93.In schimba vad la tine ca apare 2.94 deci ceva citeste procesorul aiurea.Si ce este ala dublu procesor unit? Procesoarele dual sau quad core inseamna ca ai 2 sau 4 procesoare intrunul singur, ceva de 2 in unu sau 4 in 1.Adica nu au facut soket pentru fiecare separat ci leau bagat asa unul in altu si lau pus pe un singur sochet.Procesorul tau nu stiu poate fi un dual core, dar sa fii sigur ce este faci asa:clik mous dreapta pe my computer-properties-device manager si acolo jos deschizi procesor si vezi ce iti arata. Daca iti arata doar odata Intel pentium 4 atunci este single core, daca iti arata de 2 ori Intel penmtium 4 etc este dual.Si asa mai departe.Acolo poti vedea sigur daca esti single sau dual core.Nu cred ca sint pentium 4 cu mai mult de 2 core.Am dat sa ma uit dar sint mii de procesoare pentium 4 la intel.Cind vrei sa stii exacct specificatiile unui procesor si stii cum se numeste acel procesor il cauti pe www.intel.com.

| JaguarSType explică (pentru relian):

Cand dau la pe my computer la proprietati si device manager imi ara de doua ori procesorul asta inseamna ca e dual core nu?

| relian a răspuns (pentru JaguarSType):

Da este dual core.De fapt stiam ca este dual core ca asa ai si scris tu acolo daca te uiti in paranteza aia scrie (2CPUs) asta inseamna ca are doua procesoare sau coruricum le numesc ei.

| JaguarSType explică (pentru relian):

Pai uite sa stii ca daca dau la my computer proprietati si device manager acolo imi arata numele procesorului de 2 ori! asta inseamna ca e dual core? mil scrie asa Intel(R) pentium(R) 4 CPU 2.93 GHz si il mai scrie odata Intel(R) pentium(R) 4 CPU 2.93 GHz asta inseamna ca e dual core nu? happy

| relian a răspuns (pentru JaguarSType):

Nu.Asta nu inseamna ca e dual core. Uite eu am un calculator care are un procesor i7 quad core si daca intru unde spui tu ca ai intgrat imi arata la fel ca si tie adica scrie doar de doua ori procesorul.Dar daca intru la device manager acolo imi arata de 8 ori.Adica imi arata ca am 4 procesoare reale, fizicesi alte 4 imaginare sau treathing ca procesorul are tehnolgia asta.Dar de intru doar unde spui tu imi arata dor de 2 ori.Dar este posibil sa ai si 2 procesoare fizice adica 2 core.Intra dupa ce ajungi unde tu ai spus intra la device manager si jos ai procesor si apasa acolo si se deschide si vezi de cite ori este trecut procesorul. Dual core normal ar insemna ca are 2 procesoare fizice.deci maimult ca sigur al tau are 2 procesoare fizice. Daca stii exact modelul cum se numeste procesorul tau si imi spui pot sa caut pe site la Intel si sa-ti dau toate detaliile legate de procesorul cel ai.Dar mai mult ca sigur este dual core.

| zBogDDy a răspuns:

Ti-as recomanda un procesor dual 2 duo.

| AlexBpm a răspuns:

Nu e dual...e qual core...e un dual core dublu