| adrian12349 a întrebat:

Salut, eu am lipsit 2 zile de la servici si a 3. a zii am fost sa imi dau demisia, si sefu a zis ca poate sa ma dea in judecata pentru ca am lipsit astea 2 zile... poate sa faca asa ceva?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu vad pe ce motiv te-ar putea da in judecata, in schimb poate sa-ti desfaca CIM pe motiv de absente nemotivate.
De asemenea ar putea sa-ti impute eventuale pagube produse prin lipsa ta de la serviciu.

| adrian12349 explică (pentru Ioandelasal):

A zis ca se duce la ITM sa ma dea in judecata si ca vrea sa ceara desbagubire pentru zilele astea lipsite.

| adrian12349 explică (pentru Ioandelasal):

Cam cat ar putea cere? Si daca nu pot sa platesc sau nu vreau ce ar putea sa imi faca?

| LTAA a răspuns (pentru adrian12349):

De ce ai lipsit doua zile? Sunt motive plauzibile? Ai incercat sa ii explici sefului?

| Ioandelasal a răspuns (pentru adrian12349):

Nu are cum sa-ti ceara despagubiri si ITM nu se ocupa cu acestea.
Despagubiri iti poate cere doar daca ai produs vreo paguba, asa cum ti-am spus in primul raspuns.

| Ioandelasal a răspuns (pentru adrian12349):

De unde vrei sa stiu eu?
Despagubirile se stabilesc in functie de paguba. Tu n-ai spus nici unde ai lucrat si ce ai lucrat si nici daca ai produs sau nu vreo paguba.

| adrian12349 explică (pentru LTAA):

Nu am vrut sa ma mai duc pur si simplu din cauza ca din nu stiu ce motiv tot ieseam prost la audit.

| adrian12349 explică (pentru Ioandelasal):

Nu am produs nici o paguba singuru lucru pentru care a zis ca ma da in judecata(pentru ca asa a zis) este ca am lipisit.

| Ioandelasal a răspuns (pentru adrian12349):

Ti-am spus ca pentru asta nu te poate da in judecata, singurul lucru ce-l pot face este sa-ti desfaca disciplinar CIM.

12 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Nu are pentru ce sa te dea in judecata. A vrut doar sa te sperie.

| TSO7 a răspuns:

Unde ai lucrat?

| adrian12349 explică (pentru TSO7):

La o firma de facut roti pentru biciclete.

| TSO7 a răspuns:

Nu are ce să îți facă, doar nu te plătește pentru zilele când ai fost absent. Trebuie să îți dea toți banii pentru zilele lucrate.

Te-am întrebat unde lucrai fiindcă mă gândeam că de locul tău de muncă depind oameni sau ceva de securitate. Dar așa într-o firmă de producție nu contează.