| andreiboss31 a întrebat:

Salut eu stau la casa si am vreo 12 rate si vreau sa mai tai din ele. Dar doar ratoi vreau sa tai...Cum imi pot da seama care-i rata si care e ratoi.Am din acelea galagioase, romanesti...

Răspuns Câştigător
| LaurFzr a răspuns:

Da mai taie din ele da-le...
http://www.youtube.com/watch?v=YdQUK2kAkg4:)))

2 răspunsuri:
| petre059 a răspuns:

Trebuie sa te uiti la sex, le iei pe toate la mana si o sa observi diferente!

| einsteinchen a răspuns:

Indicii:
- fulgii rasuciti din coada (care in perioada de naparlire cad printre primii);
- ciocul, mai lung si mai lat, la exemplarele albe masculul are ciocul portocaliu in timp ce femela il are galben;
- capul - mult mai mare decat al unei femele si mai bogat in fulgi (cand macane, fulgii de pe crestet se ridica iar cei de obraji se "zbarlesc" facand capul sa para mult mai mare);
- picioarele - la mascul sunt de un portocaliu intens in timp ce la femele culoarea este mai stearsa;
- corpul mult mai mare la mascul, mai inalt in picioare, mai energic, mai iute;
- si cel mai important dintre toate la aceasta specie - VOCEA - numai femela macane in timp ce masculul scoate doar un sunet care este infinit mai putin strident decat al femelei.