| Neindemanatul a întrebat:

Nu ma prea pricep la mate,si prin nu ma prea pricep la mate,includ si geometria, am note de 6... Pur si simplu invat teoriile si nu stiu sa le aplic, exista vreo sansa sa imi revin daca fac pregatire intens?

3 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Desigur ca o sa te ajute pregatirea, insa sa tii cont ca daca mergi acolo si vrei ca situatia sa se schimbe in vreun fel, trebuie sa depui multa munca, sa lucrezi tu acasa ce iti da profesorul(poate si suplimentar) si sa ii pui intrebari din ce nu ai inteles. Stiu ca e modul asta de a gandi, unele persoane au impresia ca daca faci pregatire situatia se imbunatateste considerabil fara ca tu sa faci ceva; ca si cand prezenta ta langa un profesor 2 ore iti garanteaza note bune, dar nu e chiar asa.

| Dumbi a răspuns:

Si eu am note de 6 si ma multumesc cu ele…, chiar daca pot mai mult, nu prea ma vor ajuta acele teoreme in viata.
Matematica trebuie inteleasa de la inceput, daca tu nu ai fost atent la prima lectie, nu o sa intelegi nimic dupa… Toate teoremele se intersecteaza… Si cateodata e enervant, pentru ca nu te doare capul de la o problema si te blochezi… si iar trebuie sa o iei de la inceput…:/
Daca esti dispus sa dai 100-200 de lei pe luna unui profesor sa te invete niste lucruri pe care tu nu le intelegi, poate sa te ajute, pe mine nu ma intereseaza sa dau banii altcuiva, daca sunt atent in clasa, cat sa inteleg doua-trei exercitii sunt multumit. Poate la liceu din clasa a10-a sa incep meditatiile.

| Vinsieu a răspuns:

Le inveti pe de rost. Nu e bine. Matematica nu e limba engleza. Se bazeaza pe logica. Incearca sa intelegi acele formule si teorii. Multe exercitii te vor ajuta.