| Ionut97oancea a întrebat:

am o problema, vreau sa-mi schimb placa video si nu stiu daca mi se potriveste pe placa mea de baza!
Model la placa video care o am: PCI Express 2.1 x16
Model la placa video pe care vreao sa cumpar: PCI Express 3.0 16x
Dau funtita happy

Răspuns Câştigător
| CPAElites a răspuns:

Mai bine faci un topic pe forum softpedia : http://forum.softpedia.com/forum/246-sfaturi-privind-achizitiile/
Le explici situatia
Le spui si ce sursa ai
Eu zic sa mai strangi 60 lei! Nu merita riscul. daca pui placa aia video cu siguranta la prima scadere de tensiune va exploda sursa si iti va arde aproape tot sistemul

15 răspunsuri:
| FlorinCiokan a răspuns:

Nu ai zis ce placa de baza ai. Dar sunt cam asemanatoare. Trebuie sa se potriveasca.

| CPAElites a răspuns (pentru Ionut97oancea):

Maaaa ce sursa ai? ( specifica modelul exact! )

Si de ce nu iei GTX 750 TI? Este mai performanta cu 40% fata de versiunea normala
http://www.emag.ro/......DTYLZBBBM/

| CPAElites a răspuns (pentru Ionut97oancea):

Si ce procesor ai!

| Ionut97oancea explică (pentru CPAElites):

Am o sursa de 500 w (pc-ul este cumparat din 2012 am dat 18 mil pe el cu tot cu led xD)
In legatura cu placa aia video imi trebuie VGA, am incercat HDMI pe placa pe care o am deja si nu se vede clar ..Si nu la rezolutia de la monitor 1080p

| Ionut97oancea explică (pentru Ionut97oancea):

Am Intel celeron de 2, 4 dualcore

| CPAElites a răspuns (pentru Ionut97oancea):

Asta are si vga! :
http://www.emag.ro/......DF0LQBBBM/

Man nu ai spus ce procesor ai! Si modelul sursei

| Ionut97oancea explică (pentru CPAElites):

Model sursa: PX-450 (450 w am gresit :3)

| CPAElites a răspuns (pentru Ionut97oancea):

Nu ai spus ce procesor ai!
Deci sursa e o petarda de 50 lei! Trebuie sa o schimbi si pe asta!
Care este bugetul tau maxim?

| Ionut97oancea explică (pentru CPAElites):

Asta e sursa:
https://www.google.ro/......ps?/search
Procesor: G530 2.4 dualcore

| CPAElites a răspuns (pentru Ionut97oancea):

Care este bugetul tau maxim?

| Ionut97oancea explică (pentru CPAElites):

Vreo 600 de lei
Dat nu duce placa aia video? daca o schimb cu resursele pe care le am?

| Ionut97oancea explică (pentru CPAElites):

Merci de raspuns

| CPAElites a răspuns (pentru Ionut97oancea):

Mai bine faci un topic pe forum softpedia : http://forum.softpedia.com/forum/246-sfaturi-privind-achizitiile/
Le explici situatia
Le spui si ce sursa ai
Eu zic sa mai strangi 60 lei! Nu merita riscul. daca pui placa aia video cu siguranta la prima scadere de tensiune va exploda sursa si iti va arde aproape tot sistemul