| AlexSS1 a întrebat:

as vrea sa stiu daca pe eBay se dau tepe atunci cand cumperi de acolo, pentru ca as vrea sa cumpar ceva care este destul de scump si nu sunt sigur daca ar trebui sa am incredere

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Poti lua teapa daca nu citesti cu atentie descrierea a ceea c e cumperi.In rest daca vorbesti ca dai bani si nu primesti nimic aia nu se intimpla pe ebay, mai ales ca toti fac plati prin paypal.Paypal este o banca prin care se fac tranzactiile acolo, Vinzatorul nu primeste banii imediat ce a vindut ceva ci dupa 2 saptamini ceva de genul asta timp in care cumparatorul are timp sa reclame daca se intimpla ceva.iN afara de asta vinzatorul trebuie sa dea date despre el carduri etc la care paypal are acces.Nimeni care vinde pe ebay nu da tepe pentru ca vor sa vinda nu sa insele lumea.Nu vii tu sa vinzi ceva, ai luat citiva banuti si gata ai fugit.Cine vinde pe ebay este deal casei, putini sint cei care vind ceva asa o singura data si gata.Deci site mai sigur ca ebay eu sincer nu prea vad altu.Sint destule dar iti cer nr cardului informatii si etc.Lumea nu doreste asa ceva, ca urmare ebay lucreaza cu paypal si asa lumea sta linistita.Totul trece prin banca adica paypal vinzatorul cit si cumparatorul nu are informatii unul despre celalant.Singura informatie ce o primeste vinzatorul este adresa ta unde sa iti trimita pachetul.Deci este nu de incredere ci de f mare incredere.Cel putin pentru mine.Dar este important sa citesti descriere produsului sa vezi cum il descrie vinzatorul.Tu in baza aia cumperi iar produsul trebuie sa corespunda descrierii, daca nu il poti returna pe banii vinzatorului. Apoi sa te uiti ca sint vinzari care nu se returneaza.Adica ala spune clar nu accept return.Sau daca produsu nu are descriere scrie-i vinzatorului ce anume vrei sa stii.Toate aceste corespondente ramin pe ebay ca proba deci nicicum un vinzator nu-ti poate trage teapa.Si nu accepta nici o alta plata decit cea prin paypal.Bafta

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Țepe se dau peste tot, chiar și pe eBay.
Asta nu înseamnă că toate vânzările de acolo sunt țepe.
În plus, dacă plătești cu PayPal, ai garanția returnării sumei dacă nu primești ceea ce ai comandat.
De asemenea, la orice cumpărare pe care o faci pe net, indiferent de sait, verifică vânzătorul și istoricul său, calificativele acordate de cumpărători la tranzacțiile anterioare. Nu te arunca orbește pe „chilipiruri" - s-ar putea să te alegi doar cu niște cărămizi groaznic de scumpe!
Baftă!

| AFR81 a răspuns:

Teapa poate sa-ti dea vanzatorul si daca esti fata in fata cu el, daramite prin intermediul unui site. Cred ca aceste informatii te pot ajuta:
http://www.adrianstoian.ro/cumparaturi-de-pe-ebay/

| davidyonut11 a răspuns:

Salut,pe ebay e destul de sigur ca sa faci cumparaturi, daca nu primesti ce ai comandat, ebay iti da banii inapoi, de aceea plata se face cu, cardul