| Richard01 a întrebat:

Astăzi am cumparat niste pastile pentru masa musculara, unde ar fi mai bine sa le tin? La temperatura camerei sau in sertar?

4 răspunsuri:
| PersonajFictiv a răspuns:

Păstrează medicamentele în ambalajul lor original, într-un dulăpior de lemn sau plastic. Dacă sunt expuse direct la soare sau lumină artificială, medicamentele îşi vor pierde efectele. Pastilele nu trebuie depozitate în baie sau în bucătărie, din cauza umidităţii crescute şi a variaţiilor de temperatură.

Medicamentele trebuie frecvent verificate pentru a observa dacă nu şi-au modificat consistenţa, culoarea, forma sau mirosul. De asemenea, verifică şi termenul la care expiră.

Vaccinurile şi insulina se ţin în frigider

Acestea trebuie ţinute numai la temperaturi cuprinse între 2 şi 6 grade Celsius, deoarece devin inactive la căldură.

Mai multe citesti aici :

http://www.click.ro/......sa-ai-casa

| D3I3 a răspuns:

Cum in camera si in sertar e aceeasi temperatura. Poate in sertar e putin temperatura mai joasa, dar nu afecteaza chestia asta, deci, cel ami bine in sertar, fiind ca poate cineva sa le incurce cu alte pastile sau un copil sa le ia, considerand ca sunt dulciuri.

| gardianuf a răspuns:

Important este sa le pazesti de lumina soarelui sau de caldura, le poti pune unde vrei mai putin in frigider happy!