| anonim_4396 a întrebat:

Azi cand am mers la scoala am avut un pix in buzunar la bermude si a curs din el cerneala..si a ramas o pata mare de cerneala pe pantaloni...Cu ce pot scoate pata?
Primul raspuns bun are

Răspuns Câştigător
| Mihaela1964 a răspuns:

Inmoie partea patata in lapte dulce caldut( in total ai nevoie de o cutie de 1 litru). Lasa la inmuiat cam 20 minute.Laptele se va face albastru-sau cum era cerneala, stoarce bucata patata, repeta operatia, deci incalzesti un pic laptele, inmoi bucata de pantalon patata si lasi cam 20 de minute, mai faci asta inca odata si cred ca iese toata pata.Laptele il pui intr-un castronel, nu in lighean, pentru ca ti-ar trebui o cantitate mult mai mare de lichid. Dupa cele trei inmuieri succesive si stoarceri, clateste cu apa calda, pune vanish si detergent si spala pantalonii in mod normal.Numai bine, sper sa-ti iasa.happy

5 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Incearca cu Venish, numai pe zona petei.
Daca nu o scoti asa, iese precis cu foarfeca.

| OoBunnyoO a răspuns:

Incearca sa cureti cu picul iar dupa pune vanish pe pata, lasa blugii la inmuiat si pune-i in masina de spalat. Eventual poti adauga niste vanish si in masina.
Oricum nu incerca sa speli de mana pata sau sa insisti in zona petei prea mult, pentru ca s-ar putea sa ti-i decolorezi in acea zona.

| hanonime a răspuns:

Am incercat cu vanish dar nu a mers

| zdrangoi a răspuns (pentru hanonime):

Atunci a ramas doar foarfeca!
Sau incearca sa-i vopsesti in bleumarin, ca sa acoperi pata.
Se gasesc culori pentru materiale textile la magazinele tehnico-sanitare si chimicale.

| hanonime a răspuns:

Sunt de culoare rosielaughing