| PaulSergiu a întrebat:

Ma aflu in clasa a 10-a si sunt pe profilul de stiinte ale naturii (simplu). Intrebarea mea este urmatoarea as putea sa dau la facultatea de informatica? Nu ma pricep deloc la programare sau ceva de genu cunosc doar putin limbajul html si cam atat, in c++ sunt "bomba". In clasa a 9-a nu am avut cine stie ce profesor, iar acum mi se pare imposibila aceasta materie.Imi puteti spune cam cu ce se "mananca" aceasta facultate? ce pachet de cunostinte ar trebui sa am din liceu? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

Pentru a afla " cam cu ce se mananca" (cum zici tu!) specializarea informatica( facultatea de matematica-informatica, UBB Cluj) deschide si studiaza fisa fiecarei discipline de pe parcursul celor 6 semestre, nivel licenta: http://www.cs.ubbcluj.ro/......2017-2018/

Din cate observ, doar cursul de analiza matematica impune 2 preconditii(de competente si de curriculum)si cel de geometrie (cunostinte elementare de algebra, geometrie si trigonometrie).
Asadar, se pare ca, pe parcursul celor 3 ani de facultate, nu vei avea nevoie prea mare de cunostintele si competentele dobandite in liceu--- totul este nou!

5 răspunsuri:
| GabiC1337 a răspuns:

Pentru facultatea de informatica e necesar liceu cu profil matematica-informatica.

| PaulSergiu explică (pentru GabiC1337):

Nu neaparat am rude care nu au fost de acest profil si au facut facultatea

| Eduard619 a răspuns (pentru GabiC1337):

Cine te-a pacalit?

| Eva21 a răspuns:

Sunt la Matematica-Informatica intensiv Informatica, si din cate am inteles de la colegii mei care vor sa mearga la Facultatea de Informatica, vor avea un examen de admitere la matematica. Cei de la AC au in plus si fizica. Daca esti in clasa a 10a, la anul poti da o preadmitere pentru a vedea daca te descurci, iar daca ai peste 9 scapi de emotiile si grijile admiterii, deoarece esti deja studenta happy Sper ca te-am ajutat, daca mai ai intrebari astept un mesaj in privat.

| PaulSergiu explică (pentru Eva21):

Multumesc de informatii!