| balintRobert a întrebat:

Vreau sa conectez la un cablu usb un cooler de la un calculator(ventilatorul). Cum trebuie sa fac legaturile? Coolerul are 4 fire:albastru,galben,rosu si negru, iar cablul usb tot 4, negru,rosu,verde, alb. Vreau sa le conectez in asa fel incat sa se invarta cat mai repede ventilatorul.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Conectezi negru la negru, rosu la rosu (alea sunt masa si +5 V. Rosu este +5 V). Celelalte de la USB sunt data - si + si nu le conectezi. Daca ai un aparat de masurare poti sa verifici tensiunile.

| Dan_Costea_2001 a răspuns (pentru Salontanul):

Salut! Asa fac si eu si nu merge, nu stiu de ce

| Salontanul a răspuns (pentru Dan_Costea_2001):

Inseamna ca undeva este intrerupt circuitul. N-ai pe cineva cu un aprat de masura si sa se si priceapa?

| Dan_Costea_2001 a răspuns (pentru Salontanul):

Cred ca nu primește destul curent din USB, l-am pus în priza și merge.

5 răspunsuri:
| Gixlory a răspuns:

Cinectezi roșu cu roșu negru cu negru verde cu albastru galben cu alb

| Salontanul a răspuns (pentru Gixlory):

Daca "cinectezi" verde cu albastru si galben cu alb risti sa arzi USB-ul de la PC. Alea (la USB) sunt fire de date si la cooler sunt fire de comanda. E diferenta. Nu mai da sfaturi unde nu te pricepi!