| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa fac un site de filme online pentru mine,prieteni, cunostinte etc.
Intrebarea mea este: Daca pun la dispozitie oamenilor sa descarce filme fara a plati se mai numeste piratare?
Tin cont sa spun ca filmele le voi lua tot de pe net de la alte site-uri.
Si daca se numeste tot piratare ceea ce vreau sa fac eu, puteti sa imi spuneti niste metode prin care se nu mai fie/se numeasca piraterie.

Multumesc anticipat. FUNDA celui mai bun raspuns.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ceea ce vrei sa faci se numeste piraterie si este pedepsita penal.
Singura metoda legala este sa cumperi drepturile de autor sau de distributie de la detinatorul acestora.

| Clorox a răspuns:

Iti dai seama cat de greu este sa faci un site nu? Dar sa-l mai si piratezi, plus ca aia care au facut filmele nu platesc milioane de dolari pentru un film ca sa-l piratezi tu!

| SodaDancer a răspuns:

Salut, distribuirea de filme, produse, înregistrări și așa mai departe fără a deține drepturi de autor asupra ei este interzisă prin lege (Decizia Curtii Constitutionale 571 din 29 Aprilie 2010).

„Art. 1
(1) Dreptul de autor asupra unei opere literare, artistice sau stiintifice, precum si asupra altor opere de creatie intelectuala este recunoscut si garantat in conditiile prezentei legi.
Acest drept este legat de persoana autorului si comporta atribute de ordin moral si patrimonial.".
Filmul este și el o creeație care aparține unei companii probabil foarte mari, care îți va descoperi site-ul și este posibil să te dea în judecată. Indiferent de unde iei tu filmele, de pe alte site-uri, tot este considerat acest lucru ilegalitate.
Păi dacă vrei să faci tu pentru prietenii tăi faci pur si simplu un site care să conțină o listă cu link-uri către site-ul respectiv de unde vrei tu să iei filmul, și prietenii tăi vor apăsa click pe link și vor merge pe site-ul respectiv să vadă filmul de pe site-ul de care zici tu. Deși majoritatea site-urilor de pe care vrei tu să iei filmele sunt ilegale.
Mai simplu de o mie de ori este să faci un grup de whats up sau skype sau ce vrei tu și să dai acolo link-uri, dacă vrei pentru prieteni.
Succes și vizionare plăcută! happy