| FulgerInfinite a întrebat:

Vreau sa imi fac un site de filme online! Adica vreau ca pe site sa urc tot felul de filme si desene animate.Intrebarea mea este:
- Ce se intampla daca urc filmele pe site? Poate fi considerata piraterie? Sau pot primi amenda in urma urcarii filmelor?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce vrei tu sa faci se cheama piraterie si este aspru pedepsit de lege!
Difuzarea de filme se poate face numai in situatia in care platesti cpyright si platesti taxa de re-difuzare, altfel este ilegal.

| FulgerInfinite explică (pentru Violleta2022):

Ok. Nu știam. Mersi mult!

25 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Tu ti-ai dat singur replay si ai vorbit tu cu tine insuti? ca nu vad un alt utilizator sa fi scris ceva...

| RAY a răspuns:

In primul rand tu vrei sa devi uploder, asta necesita mult timp,daca ai site unde te promovezi ca e full netu de ele,serverele de upload bune necesita bani, alea fara o mie de reclame, daca stii sa traduci, mergi pe chestia asta, si da uplodul este interzis

| FulgerInfinite explică (pentru RAY):

Am inteles, insa de ce desenefaine.ro nu plateste nimic? adica el spune ca nu este raspunzator de filmele urcate pe site deoarece le ia de pe VK/NETU..Este ilegal si asa?

| RAY a răspuns (pentru FulgerInfinite):

Daca omul are site si uploderi uplodeaza el nu plateste nimic daca are site ul pe un domeniu gratis, parerea mea nu are rost te si risti, mergi pe traducerea filmelor si poate te alegi cu cv, cu ceva bani, e ilegal si asa

| FulgerInfinite explică (pentru RAY):

Aha.Ma refeream doar la faptul ca eu voiam sa partajez filmele urcate de alti utilizatori pe VK/NETU..Si asta ar fi ilegal nu?

| RAY a răspuns (pentru FulgerInfinite):

Cam da, cei drept asta spun toate site uriile piratate noi nu facem piraterie ca x uplodeaza dar tot e si vina lor, indirect da e ilegal

| FulgerInfinite explică (pentru RAY):

Deci mai pe scurt am sanse sa ma trezesc cu mascatii la usa nu?

| RAY a răspuns (pentru FulgerInfinite):

Nu,dar nu vad rostul sincer

| FulgerInfinite explică (pentru RAY):

Eh.Doar sa imi fac de cap.Ma refer la faptul ca as incerca asta sa vad ce iese.Iar intrebarea mea de mai sus se referea la...
- Pot face puscarie sau sa primesc amenda pentru asta? Adica pentru ca urc pe site filme urcate de altii pe VK/NETU? Tinand cont ca ei le-au urcat si eu doar le partajez.

| RAY a răspuns (pentru FulgerInfinite):

Nu,dar sa nu fie cu cv minori

| FulgerInfinite explică (pentru RAY):

Imi poti da ceva Facebook sa vb in privat mai multe?

| RAY a răspuns (pentru FulgerInfinite):

Nu am Facebook

| FulgerInfinite explică (pentru RAY):

Ti-am dat add

Oricuum mai intreb o data ca nu am inteles total.

Daca am un site de filme.Si urc pe site filme/desene animate partajate de X pe VK, iar eu doar fac un cadran cu filmul urcat de X pe VK.Eu pot primi amenda sau sa fac puscarie pentru PIRATERIE? Sau pot primi doar CopyWrite pentru drepturi de autor si sa imi fie dat jos filmul de pe site? Si eu voi avea vreo vina ca am partaja un film urcat de X pe VK sau el va fi vinovat pentru piratarea filmului?

| RAY a răspuns (pentru FulgerInfinite):

Da

| FulgerInfinite explică (pentru RAY):

,,DA'' la care dintre intrebari?

| RAY a răspuns (pentru FulgerInfinite):

Raspandesti pirateria https://adevarul.ro/......index.html

| FulgerInfinite explică (pentru RAY):

Adica pot fi vinocat pentru asta.Aha am inteles...

| doctorandus a răspuns:

Pentru filmele cu Stan si Bran au expirat drepturile de autor. Similar pentru alte filme vechi, de ex. desene animate foarte vechi. Dar trebuie sa stii precis ca nu mai au drepturi de autor.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca sunt filmele tale sau ai drepturi de redifuzare, toate bune. Altfel, cum crezi ca se cheama?

| FulgerInfinite explică (pentru GabiDumitrescu):

Piraterie se cheama, dar nu la asta ma refeream.De exemplu site-ul musteata.com sau alte site-uri nu cred ca au drepturi de redifuzare.Dar cum as putea obtine aceste drepturi? Le-as putea obtine doar vorbind cu creatorul filmului.

| FulgerInfinite explică (pentru GabiDumitrescu):

Niciun material afisat pe site nu este gazduit pe serverele site-ului. Administratorul site-ului nu se face responsabil pentru niciun material video, toate aceste materiale fiind preluate de pe site-uri care permit acest lucru (vk, Youtube, filebox, trilulilu, peteava, 22o si altele. Toate fisierele apartin proprietarilor de drept si nu au fost create de administratorul site-ului. Administratorul nu isi asuma raspunderea pentru provenienta lor, pentru licentele asociate, copyright, legalitate, drepturi de autor si gazduirea lor. Pentru nelamuriri sau reclamatii folositi rubrica Contact.

Asta ce zice? Se refera la faptul ca daca eu preiau filme de pe VK/NETU nu sunt vinovat pentru piraterie?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru FulgerInfinite):

PUNEREA LA DISPOZITIE! Chiar daca nu gazduiesti tu, tot piraterie e.

| FanFilme a răspuns:

Da, nu ai voie sa gazduiesti filmele direct pe site. incearca sa urci filmele pe netu.ac iar de acolo le incorporezi la tine in site prin codul iframe. Ia exemplu de la https://filmflix.ro