| TheROby2000 a întrebat:

Vreau sa trimit o scrisoare prin posta si nu stiu cum se face mai exact. Ce trebuie sa scriu pe plic? Trebuie neaparat timbru? Si am nevoie de buletin sau ceva document?

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Mergi la posta, soliciti un plic timbrat! Platesti si gata!
Pe plic pe fata unde pui timbru scrii adresa destinatarui
EX.(numele celui care vrei sa trimiti
Str( )nr( )ap( )et...
cartier. judet cod postal
Pe spatele plicului poti scrie adresa ta la fel cum am aratat mai sus.
Daca vrei ca scrisoarea ta sa ajunga repede si sigur o poti pune recomandata, platesti ceva in plus, iar destinatarul va semna la primire!
NU trebuie CI pentru asa ceva!

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Uite ce trebuie sa scrii: http://despretot.info/......atar-plic/
Asta este un exemplu. Tu scrii cu datele tale la expeditor si ale destinatarului.
Plicurile albe trebuie completate. Plicurile de la posta au imprimat pe fata si au o line pe care trebuie sa scrii. Trebuie doar sa citesti pe ele si completezi.

| Eastwood a răspuns:

Poti lua plic timbrat, trebuie sa scrii cui trimiti, localitatea de unde e, judetul, adresa, si pe tine expeditorul!

| Tinna666 a răspuns:

Cel mai usor e sa te duci la oficiul postal sa intrebi si vei completa acolo plicul.in orice caz trebuie trecut expeditorul(tu) si destinatarul dar nu mai stiu daca trebuie timbru, oricum iti vor da acolo si nu e scump.ar fi bine sa ai buletinul la tine, eu trimit des colete pentru care trebuie buletinul si nu trebuie timbru, nu stiu exact cum se procedeaza cu scrisorile.dar ce mai bine te duci si intrebihappy

| StefanutzX a răspuns:

La oficul postal din orasul tau, iti v-a spune "tanti aia de acolo" ce e de facut!
Bafta! (Ii scrii Mosului?" happy

| Shammal a răspuns (pentru StefanutzX):

laughing) catre Laponiaaa tongue

| TheROby2000 explică (pentru StefanutzX):

Nu chiar, desi ar fi o idee laughing