| thezbx a întrebat:

vreau sa trimit o scrisoare din ro in ro. este obligatoriu sa scriu expeditorul pe plic? ce se intampla daca nu il scriu? si stiti cumva cat costa un timbru?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este obligatoriu, pentru ca posta sa stie unde s-o returneze in cazul cand nu gaseste destinatarul.
Valoarea timbrului se calculeaza in functie de greutatea trimiterii, gasesti tariful pe site-ul oficial al Postei Romane.

2 răspunsuri:
| thezbx explică:

Pai si daca nu scriu expeditorul presupun ca ajunge la destinatie si daca e ceva in neregula si trebuie trimisa inapoi si nu este adresa expeditorului o s-o arunce la gunoi, nu?

| Leonardo_Birsan_1995 a răspuns:

Din cate stiu eu este obligatoriu.
Un timbru simplu costa 1 leu. Depinde cate timbre ai nevoie big grin
Cel mai sigur e sa te duci la posta si sa intrebi acolowinking