| matrix100 a întrebat:

Unde gasesc si eu cum se rezolva sistem de 2 inecuatii cu 2 necunoscute? dar 3 inecuatii cu 3 necunoscute? Inecuatiile sunt liniare. Cred ca este intrebare de matematica din facultate. Multumesc pentru raspuns

5 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

2 ecuatii cu 2 necuonscute se invata intr-a 6-a sau a 7-a.

| peperonies a răspuns:

Declari pe una in functie de cealalta in ecuatia 1 si inlocuiest in ecuatia 2. hai ca daca te gandesti putin iti dai seama cum se face si aia cu 3.

| tpuuser999 a răspuns:

Exemplu:
3x + y < 5
x+2y < 0
Din a 2a rezulta ca x < -2y si inlocuim in prima:
3x+y < 5 => 3(-2y) + y < 5 => -5y < 5 => y > -1, x < 2

La fel cu 3 necunoscute: in prima il exprimi pe x si inlocuiesti in celelate 2, si ramai cu un sistem cu 2 inecuatii cu 2 necunoscute in y si z.

Aceste exercitii sunt usoare cat timp sunt liniare (necunoscutele nu apar cu puteri, si nici sub forma de fractii sau alte combinatii dubioase).

O idee importanta la rezolvare este ca inecuatiile sa aiba semnele in aceeasi directie, si sa poti inmulti doua dintre inecuatii in asa fel incat la adunarea lor, sa se elimine o variabila.

Exemplu pentru exercitiul de mai sus:

3x + y < 5
3x + 6y < 0 (aici am inmultit cu 3 - daca inmulteam cu -3, se inversa semnul de inegalitate si nu mai mergea adunarea/scaderea pentru ca erau semne diferite)
Rezulta, prin scadere termen cu termen: -5y < 5

| 95marius007 a răspuns:

Cauta pe YouTube si găsești sigur si iti si explica frumos

| iAmPsYcHo a răspuns:

Poti cauta pe site ul brainly sau ceva de genul