| anonim_4396 a întrebat:

Sunt clasa a 9 a si luni am teza la matematica. Nu inteleg ceva la inecuatiile de gradul 2.
Cand am un sistem de inecuatii, in tabel, la rezultatul semnelor practic, trebuie sa pun niste bare. Numai ca nu inteleg unde trebuie sa le pun...
Nu stiu cat de bine am explicat, sper ca intelegeti ce vreau sa spun.

3 răspunsuri:
| Rimidalvv a răspuns:

Intre x1 si x2 pui opusul semnului lui a iar la -infinite si la +infinite pui semnul lui a.

| elenamaria11021 a răspuns (pentru Rimidalvv):

Nu ma refeream la semne, ci la barele de la expresie.
Si, in plus, ce ai spus tu depinde daca este ecuatie de gradul 1 sau 2.

| zurick a răspuns (pentru elenamaria11021):

Barele le pui cand de exemplu ai o fractie. Stii ca la numitor n-ai cum sa ai 0, deci pui bara.
Am inteles intrebarea?