| anaana2323242 a întrebat:

Salutare

Fac un referat la religie si as avea nevoie de ajutorul vostrubig grin
Ziceti-mi si mie cand au aparut baptistii big grin va rog

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In anul 1611. Detalii ai aici: http://www.crestinul.ro/baptisti.htm
Numai bine!

1 răspuns:
| ioanaax_9433 a răspuns:

Numele de "baptisti" a aparut in pe la inceputul secolului XX ca o porecla data in batjocura de cei carora li se parea caraghios ca oamenii in toata firea sa faca atita caz de importanta "botezului" (in acelasi fel si-au primit numele si "anabaptistii", re-botezatii care au ignorat valabilitatea botezului aplicat copiilor).