| alex921 a întrebat:

Salutare.
Pentru a obtine adeverinta de asigurat trebuie neaparat sa fiu student sau elev.Eu am terminat scoala acum aproape mai bine de 6 luni si vreau sa imi fac card european, dar vad ca pe site-ul cas-ului imi spune ca trebuie sa duc o adeverinta de elev/student.Si nici la telefoane nu raspund astia!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu faci studii, nu lucrezi si nu esti in somaj va trebui sa inchei un contract de asigurare cu Casa de Asigurari de Sanatate din judetul tau, ca sa devii asigurat. Abia apoi poti obtine cardul european de asigurari de sanatate.

| onasis1961 a răspuns:

Păi nu esti in somaj daca ai terminat curand?

| darrio2007 a răspuns:

Mergi la CNAS din orasul tau si te vor lamuri ei.

| alex921 explică:

Nu,nu sunt in somaj.Si la cnas sunt niste scarbe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa fi student/elev sau angajat. Daca nu iti platesti tu asigurarea.