| Slowly a întrebat:

Ma doare foarte rau maseaua, nu pot dormii noaptea... astept sfaturile voastre.

6 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Pentru durere ia un analgezic, apoi mergi urgent la stomatolog. Vrei să faci Crăciunul cu dureri? Doamne fereşte.Multă sănătate!

| Alexandru98 a răspuns:

Ia un antibiotic, este cel mai bun. Am avut acceași problemă. Când luam calmante și dădeam cu spray-uri durerea devenea și mai insuportabilă. Nu dormeam noaptea deloc, abia după ce am început să iau antibiotic, Ospamox parcă, mi-a calmat. Trebuie să mergi neapărat la stomatolog pentru că altfel durerea o să devină din ce în ce mai insuportabilă

| valentino52 a răspuns (pentru Alexandru98):

Nu mai recomanda antibiotice te rog frumos eu am lucrare completa in gura chiar acum 2 saptamani am trecut prin ce ai trecut tu, dureri groaznice. Intr-adevar cu antibiotic s-a rezolvat dar trebuie neaparat un control. Daca ai o infectie antibioticul o retrage dar nu o vindeca. Durerea o sa apara din nou poate si mai grav in cateva luni. Nu mai zic de alte efecte care le pot avea antibioticile luate dupa ureche. Daca te doare calmantele care le vei lua sunt doar pentru a te linisti o zi, doua pana ajungi la dentist. Antibioticile sunt in caz ca ai infectie nu iti poate face extractie pana cand nu esti pe antibiotice de cel putin 3, 4 zile pentru a nu se duce infectia la creier. Dar ele nu sunt solutia, ca sa rezolvi tot la dentist trebuie sa mergi.

| Neymar96 a răspuns:

Uite aici un ghid foarte bun http://www.sebastianbargau.ro/......de-masele/

| raduro1985 a răspuns:

Cel mai bine viziteaza un dentist. Din pacate alta solutie nu e. Antibioticul previne infectia, dar din pacate nu neaparata infectia este cea care provoaca durerea. In plus, nu lua antibiotice severe dupa ureche. Ca urgenta, poti incerca un tratament de cateva zile cu un antibiotic usor. In rest, pentru durerea propriuzisa nu iti raman decat calmante:gen algocalmin (fiole pentru efect mai rapid), aulin (pulbere-tot pentru efect rapid), tador etc.

| cosmincuriosu97 a răspuns:

Du-te la dentist ca sigur ai vreo carie, sau altceva, si ia antibiotice daca tie frica de denstist, te duci la farmacista si o intrebi