| Vinsieu a întrebat:

Se mai fabrica, se mai gasesc pe undeva masini de spalat automate cu alimentare (si direct) de la apa calda?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu se fabrica asemenea masini, fiindca nu se poate controla temperatura apei "calde", ea putand fi intre valori foarte largi: 0-100 grade. O instalatie care sa raceasca sau sa incalzeasca apa la nevoie ar fi mult mai ostisitoare decat o rezistenta simpla + termostat, iar curentul necesar ar putea fi si el foarte mult.

| Vinsieu explică (pentru Bula):

Au existat astfel de masini. Nemtesti. O ruda are. Dar vrea una noua.

| Bula a răspuns (pentru Vinsieu):

Nu se mai fabrica din cauza ca pot poduce stricaciuni serioase in haine.
Inchipuie-ti, ce se va intampla cu hainele sensibile, care se spala la maxim 40 grade, in caz ca apa calda din robinet vine cu 60-80 grade.

| Vinsieu explică (pentru Bula):

Daaaa, problema drobului de sare. Pai, daca eu stiu ca am rufe sensibile, dau apa calduta, nu fierbinte. Temperatura se poate regla si de la robinet. Insoara-te si vei afla!

| Bula a răspuns (pentru Vinsieu):

Sunt big grin
La noi temperatura se schimba "la minut" - adica intr-un minut era fierbinte, in alta rece, rareori a fost constant pe o perioada de 1-2 ore, cat e nevoie pentru spalare.