| robert769145 a întrebat:

Stie cineva unde imi pot pune un aparat dentar in Brasov la un pret acceptabil?

8 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Salut. Am fost in situația ta și sunt vreo 2 cabinete mișto cu care am colaborat. DentalElite și PureDent. Ambele au avut în 2021(când mi-am pus aparatul) prețul de 2500 lei pe arcadă. Dintre cele 2, am ales Puredent pentru că ortodonta mi s-a părut mult mai implicată. Prețul pe activare a fost 180 lei atunci, iar acum a devenit 250 de lei(pentru ambele arcade).

| robert769145 explică (pentru Frank51):

Salut! Multumesc pentru raspuns. Cam cate activari trebuie facute in total?

| Frank51 a răspuns (pentru robert769145):

Depinde de cât timp vei purta aparatul. Eu îl port din februarie 2021, deci de 14 luni, și mai am încă foarte mult din tratament. Nu se poate stabili un termen exact pentru că fiecare corp este diferit, se estimează că tratamentul meu durează cam 30 de luni, dar poate dura mai mult.

| robert769145 explică (pentru Frank51):

La ce interval de timp se fac activarile?

| Frank51 a răspuns (pentru robert769145):

De regulă la 4 săptămâni, dar la Puredent ortodonta a intrat in prenatal și acum mi le face un alt medic care vine mai rar, și activările mi le face la 6 săptămâni.

| robert769145 explică (pentru Frank51):

Ok, multumesc mult pentru raspunsuri!

| Oricine15 a răspuns (pentru Frank51):

Te salut, imi poti spune ce fel de aparat dentar ti ai pus si daca doresti sa mi dai mai multe detalii despre Puredent?

| Frank51 a răspuns (pentru Oricine15):

Cu drag,
Am optat pentru aparatul metalic, deoarece nu mă deranjează că se vede. Prețul a fost 2500 de lei pe arcadă, deci 5000 ambele arcade. Puredent este un cabinet foarte ok, am ales acest cabinet pentru că am observat că stomatologul de la acea vreme(doamna Frieda) era foarte implicată în tratamentul meu, ceea ce m-a făcut să colaborez cu ei. Din păcate doamna Frieda acum este în prenatal, și am alt stomatolog (care face o treabă aproape la fel de bună).

Prețurile sunt medii, adică nu este mare diferență între puredent și alte cabinete.

Sfatul meu ar fi să ceri părerea unor cunoștințe, sau să cauți reviewuri la cabinete și să alegi pe cel cu notă peste 4.8