| prs0396 a întrebat:

Stiti cumva daca chiar va fi sesiunea de bacalaureat in februarie-martie 2015?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inca nu se stie. Pentru organizarea acestei sesiuni trebuie ca ministrul educatiei sa emita un ordin, care sa fie publicat in M.Of., inca nu a fost emis.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu este nimic concret inca, exista doar posibilitatea organizarii unei sesiuni atunci, dar sa sperem ca le vor veni mintea la cap celor de la minister si vor vor face treaba asta.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU s-a aprobat ( nimic ) deocamdată!

Respectiva sesiune de BAC ( din primăvară ) este una "specială" şi NU este sigur dacă va exista!
Organizarea ei este OPŢIONALĂ, nu este obligatorie;)

Ministrul a afirmat că "are în vedere" organizarea unei sesiuni speciale în martie-aprilie 2015.
Dacă se va şi concretiza această "intenţie" vom vedea...

Pentru aceea se va emite un Ordin separat/special ( dacă va exista sesiunea respectivă ) şi NU este inclusă în Ordinul MEN ce priveşte BAC-ul din 2015!

Vezi şi Ordinul nr. 4430/29.08.2014 privind organizarea și desfășurarea examenului de bacalaureat național 2015 la linkul oficial :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22038

Toate cele bune.

| chirteastefan a răspuns:

Ar trebui sa incepem o camapanie undeva pe o retea de socializare sa vada domnul ministru ca sunt tineri interesati sa dea in primavara.Hai sa ne unim si sa zicem:decat sa dam bacul in vara, mai bine la primavara!