| iapa a întrebat:

Sunt o fata foarte alintata, am 14 ani, parintii au plecat peste hotare, am ramas acasa singura, si mincare nu pot face. Ce ma sfatuiti sa fac? Fundoiu

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Eu nu cred ca parintii tai te-au lasat singura stiind ca nu ai experienta cu mancarea sa-ti gatesti. Du-te la o vecina pe care o cunoaste maicata si roag-o sa-ti faca ceva de mancare (in caz ca e adevarat ce zici) si suna-ti parintii sa le zici ca ai nevoie de cineva sa te ingrijeasca cat timp esti singura.

| misterioaѕa a răspuns:

Bună
Să încerci să faci mâncare, ai aici http://www.e-retete.ro/

| itsoft a răspuns:

Domane fereste cum sa faca asa ceva parinti tai sa te lase singura in casa si la 14 ani! Dece nu te-au luat cu ei in afara si mai ales ca acum vin si sarbatorile sa fiti impreuna cu toti, dar in fine. Nu inteleg de ce au facut asta

| alecx4music a răspuns:

Nu iti recomand sa primesti prea multe persoane in casa. Decat prietenele tale cele mai bune si de incredere. Poti sa te alegi cu obiecte valoroase lipsa. Cat despre mancare, poti sa platesti o femeie care se pricepe sa iti faca mancare de 2 ori pe saptaman, asta daca nu ai chef sa inveti sa gatesti. Bafta!

| trăncănici a răspuns:

Nu-ţi face probleme, nu mori de foame! Începe cu ciorbica, borşuleţ. Fierbe carnea(de pui-1 oră, de porc-1 oră, de vacă-2 ore),după care începi să adaugi legume tocate mărunt:morcov,că e tare şi fierbe greu,ceapă,ardei,varză chinezească(facultativ,dar acreşte şi n-ai nevoie de borş),varză românească,roşii(sau puţin bulion călit de preferabil cu ceapa),cartofi,orez(tăiţei), la sfîrşit zdrenţe de ou, pătrunjel.Sare să nu pui decît în farfuria ta.Sarea pusă în mîncarea clocotindă, sărează prea mult şi nu face bine organismului.Să nu faci ciorbă din carne multă. Dacă pui 200 gr. de carne, trebuie să adaugi cel puţin 600 de gr. legume. Dacă eviţi carnea, pui de la început 2-3 linguri de ulei, sau untură.
Felul doi:Încearcă un sote de cartofi.Cureţi 4-5- cartofi,o ceapă cam cît pumnul,o roşie, sau o lingură de bulion, un cîrnat afumat şi 2-3 căţei de usturoi,pătrunjel, mărar.Pui la călit ceapa, cu 2 linguri de ulei.Cînd a devenit transparentă,lasă focul moale,ca să nu se ardă,că dă amărală.cînd simţi miros de ceapă prăjită,adaugă usturoiul şi cîrnatul tăiat în bucăţele mici,subţiri. După cîteva minute, bulionul. căleşte la foc moale, pînă se înroşeşte uleiul.adaugă cartofii tăiaţi cubuleţe. după 3-4 minute, adaugă 500 ml apă călîie şi fierbe tot pînă se înmoaie cartofii.la sfîrşit, adaugă pătrunjelul.Cu sarea procedezi ca mai sus. Înainte de a pune apa, bagă şi o foaie de dafin şi puţin cimbru.Succes!

| trăncănici a răspuns:

La felul doi,poţi să-ţi faci o salată de varză:toci varza mai fi şi adaugi ulei,sare, oţet şi un stropşor de zahăr, cît iei în 3 degete. Poftă bună! Nici eu n-am murit de foame şi nu aveam pc pe atunci.Important e să-ţi plănuieşti meniul dinainte cu o zi şi să faci cumpărături. Mîncarea o bagi la frigider sau congelator, numai după ce se răceşte complet.

| Tavy100 a răspuns:

Fac mezeluri prajite, sau goale, omleta, supe ( pui legume, carne si arome), paine cu icre, unt, etc...
Cele mai simple... dar poti sa iei si de pe net...

| andrei733 a răspuns:

Pai acum au plecat si te-au lasat asa? nu ai si tu rude pe acolo pe unde stai tu?

| ClaudiaaMM a răspuns:

Pai mananca mai mult mezeluri, cheama prietene la tine ca sa nu te plictisesti, dar sa nu intorci casa cu susul in jos. Daca parintii vor gasi casa cum au lasat-o te vor aprecia.

| itscloudyoutside a răspuns:

Cum să te lase părinţii SINGURĂ acasă la 14 ani şi ei să plece în străinătate? Nu te-au putut lăsa măcar cu ceva rude, prieteni de familie, vecini, ceva?

| theethee a răspuns:

Comanda pizza.

| iapa explică:

Am stat la niste rude si nu mi-a placut sh am hotarit sa stau singura