| alex555 a întrebat:

Tocmai am achizitionat un regulator de presiune apa.
Am montat un manometru pe teava care intra in casa, manometru care are linia rosie la 5 bari iar cea neagra fluctueaza la 2.5max. In momentul in care apare un consum in casa, manometrul scade la 1.7 bari. Dar in momentul in care consumul dispare...manometrul indica din nou 2.5 bari.Intr-o zi am avut nevoie sa umplu un butoi si cand am inchis robinetul a ajuns linia neagra la 3. De cateva zile tot urca si nustu ce sa fac. Acum linia neagra indica un 4.5 si cand apare consum este la 2 bari. Unde este problema?

2 răspunsuri:
| foxi a răspuns:

Nu e nici o problema, presiunea de la retea variaza in functie de consumatori!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Regulatorul de presiune, presostatul, si manometrul pe care il aveti sint niste chestii ieftine de a caror precizie nu puteti fi sigur. Un manometru bun si un presostat adevarat, costa mult si nu se folosesc " casnic ".
Din presostat se regleaza presiunea la care se opreste si la care porneste pompa.
Trebuie sa aveti un surub de reglaj pe presostat si reglati prin incercare presiunea maxima la care se opreste pompa, apoi cea la care porneste. Diferenta nu poate fi foarte mare intre cele doua presiuni.
Faptul ca presiunea scade cind se consuma apa, este normal deoarece pompa este mica si nu acopera prin debit atit consumul cit si sa ' faca " presiune ...nu are cum.
Ce se poate face? In primul rind cumparati un alt manometru serios, de o firma adevarata, apoi reglati presiunea.
In tot cazul, 5 bari pentru presiunea din reteaua interioara este peste necesar, nu vad rostul sa va suprasolicitati instalatia. ( adolf )