| GulubuntzBudulush a întrebat:

TPU e foarte urgent. Va rog dati-mi o mana de ajutor. Am o masina din 2000 si is-a stricat al 2-lea motor (acela care nu era foarte bun). Si acum vreau sa stiu ce imi recomandati. Sa ii repar motorul sau sa cumpar alta. Va anunt cam am trebuinta de ea intr-o saptamana, masini bune nu prea sunt in apropiere si chiar daca ar fi ar putea sa nu fie chiar bune. Ce-mi sugerarti. Mi-ar placea daca as putea sa o repar insa sper sa nu fie prea scump. Ce imi spuneti? Ofer un premiu.

Răspuns Câştigător
| Florinelx a răspuns:

Sfatul meu este că să încerci sa-l repari. În primul rând că ieși mult mai ieftin, și în al doilea rând nu o sa dureze chiar atât de mult timp. Sper că te-am ajutat. Dacă mai ai nevoie de altele întrebări, te aștept!

| GulubuntzBudulush explică (pentru Florinelx):

Vreau sa mentionez ca e Opel Astra G (Break) si ca momentan are motor DTI. Ce imi propui. MEntionez ca daca tinand cont de asta dai un raspuns (poate sa fie si acelasi) o sa-ti dau un premiu.

| Florinelx a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Deci... Eu zic că sa încerci să o repari, că ieși mult mai ieftin. Și dacă ar fi sa ți-o schimbi ar dura și mai mult timp până ai vinde-o, și poate dacă îți iei alta, există șanse să o iei tot defecta, mai exact cu probleme ascunse!

3 răspunsuri:
| dolceromania a răspuns:

Pai depinde ce defectiuni are si ce costuri, oricum reparatia ei dureaza mai mult de o saptamana, daca dispui de bani fugi cumpara alta la vreo 400 euro.Intre timp ati repari motorul si cand crezi ca e ok vinzi achizitia noua.