| anonim_4396 a întrebat:

Va rog dati-mi niste sfaturi care sa ma ajute neaparat: Nu stiu la ce-am putut umbla, dar mi-am dereglat totul in calculator. Ma refer la documentele si fisierele mele din calculator. Nu pot sa-mi dau seama la ce-am umblat, pe ce am apasat gresit, că... mi-au disparut o multime de documente (eu le zic "căsuțe", din alea galbene), plus toate fisierele care apartineau folderelor respective. Nu le-am sters, n-am dat delete nicaieri. Unele le-am gasit la rubrica "Recent places", altele nu, si cand am incercat sa le transfer inapoi mi-au aparut cu "săgetută" gen shortcut. Unele se deschid, altele nu. Apare scris asa:
Problem with shortcut- the item "x" that this shortcut refers to has been changed or moved, so this shortcut will no longer work properly. Do you want to delete this shortcut? Yes or No". Ce trebuie sa fac ca sa revină totul cum le-am avut? Mai e posibil sa repar totul? Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| torsi a răspuns:

Daca ai windows 7, ar trebui sa ai o "chestie" ( big grin ) numita system restore. dai pe el si iti alegi la ce data vrei sa iti "intoarca " calculatorul.
Probabil ca e prea tarziu, dar pe data viitoare.winking

| floresdemayo a răspuns (pentru torsi):

Câte n-am făcut...n-a mers. S-a uitat cineva, mi-a dat calculatorul peste cap si tot n-a reusit...
Deja m-am obisnuit cu pierderea lor, lasă că-n viată pierdem mult mai mult...Ce conteaza niste documente/fișiere sau cum naiba s-or numi?
Mersi, oricum. Tu tot timpul m-ai ajutat cu sfaturi.

| torsi a răspuns (pentru floresdemayo):

Iti mai dau un sfat big grin ( pentru ca sunt la profil mate-info, si am experienta) :
Daca e ceva important, cel mai bine e sa iti tragi folderele pe un CD/DVD sau pe un stick.winking

| floresdemayo a răspuns (pentru torsi):

Da, știam. Dar ideea cu "trecutul" pe stick mi-a venit prea târziu (vezi dacă sunt "genială"?). Când pierde omul i se deschide mintea....Pe viitor, oricum nu se mai întâmplă. Mersi, mersi!

| torsi a răspuns (pentru floresdemayo):

Omul din greseli invata! big grin
Si nu ai pentru ce. Cat timp stiu sa iti raspund, o fac cu cea mai mare placere.winking

5 răspunsuri:
| UbexFlo a răspuns:

O fi posibil sa ti le recuperezi cu un program care se numeste RecoveryData dar e cu licenta.straight faceMai sunt si alte programe dar nu stiu care. Mie mi se stersese totul din : D si am recuperat aproape totul cu un program de genul.