| Catalyn_Mihay_1998 a întrebat:

As dori si eu sa stiu ce procesoare si ce placi video sunt mai bune pentru gaming adica sa mearga jocuri noi

procesoare: Intel ori amd

placi video: nVIDIA ori amd

Si as mai dori sa stiu daca mi-ar ajunge 60 de milioane sa imi fac un pc de gaming

Funda

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Iti dai seama ca la asa intrebari o sa raspunda numai tantalai fara argumente, nu? Bine, ai noroc ca mai sintem vreo doi pe aici care chiar avem habar ce vorbim... 6000 RON e un buget lejer pentru un PC de gaming. Acuma mai ramin citeva intrebari care vor raspuns - monitor, periferice ai sau nu ai? Probleme cu reteaua de curent prin zona, caderi si socuri dese? Ai regulator in casa macar sau bagam si un UPS in configuratie? Uite ca idee o configuratie un picut depasita dar inca "in vina" pe care o aranjasem acuma citeva luni pentru cineva - http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/844960/

3 răspunsuri:
| anonimguy3 a răspuns:

Fiecare are preferintele lui, acum eu zic de acum ca sunt Intel la procesoare si imi plac un pic mai mult placile NVidia decat amd dar toti producatorii sunt buni, nu poti zice ca unul e mai bun ca celalalt la un produs.

Si da cu un buget de 60 de milioane iti faci un pc de rupe tot 5-6 ani. KodrudtZ aci de fata ti-a facut un pc bun care te va tine macar 5 ani de acu incolo si in functionare si in gaming.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonimguy3):

Ei, sa nu exageram... la treaba cu functionarea e si un pic treaba de noroc uneori. Oricum sistemul ala pe care l-am dat eu merge adus un pic la zi cu un procesor Haswell Refresh (4690K parca ar fi o idee) si schimbat in rest una-alta in functie de ce mai e la oferta si ce intrari pe stoc au mai fost intre timp (sursa, de exemplu, as merge pe un Corsair cu 0db mode - cam scumpe, da' macar nu iti face ca turbojetul cind te dai pe TPU sau facebook).

| KaSS a răspuns:

NVIDIA e mai buna.