| OneShot001 a întrebat:

as dori sa-mi iau un laptop. Bugetul ar fi in jur de 1600RON cu placa video dedicata insa nu ma pot hotara daca procesorul sa fie quad core 2. 1GHZ sau sa aleg Intel i3 2.4GHZ.Intrebarea mea este cu care procesor s-ar misca mai bine?

5 răspunsuri:
| KLiNK a răspuns:

Intel i3 2.4GHZ este quad core? Daca este si el tot quad core iti recomand sa alegi i3.
Si primul procesor ce model este? Deoarece conteaza arhitectura si tehnologia folosita.

| OneShot001 explică (pentru KLiNK):

AMD
Familie A Series APU
Model A6-5200
Nucleu Kabini
Numar nuclee 4
Numar thread-uri 4
Frecventa 2 GHz
Tehnologie 28 nm

i3-ul are 2 nuclee

Intel Core i3-3110M
Platforma Procesor: Ivy Bridge
Procesor: Intel Core i3
Frecventa procesor (GHz): 2.4 GHz
Dimensiune Cache procesor (KB): 3 MB
Tehnologie de fabricatie (nm): 22 nm

| KLiNK a răspuns (pentru OneShot001):

AMD este o alegere buna. Are mai multe nuclee si am avut si eu laptop cu un procesor cu nucleu Kabini (tot quad core) si facea fata chiar si la jocurile solicitante. i3 are 2.4 ghz dar nu conteaza frecventa atat de mult.

| OneShot001 explică (pentru KLiNK):

O ultima intrebare, care dintre cele 2 merita mai mult? :

http://www.pcgarage.ro/......-1gb-white

sau

http://www.pcgarage.ro/......2gb-black/

| KLiNK a răspuns (pentru OneShot001):

Primul. Are o placa video foarte decenta chiar si pentru jocuri.
PS: Daca mai ai intrebari imi poti spune happy. Si eu acum vreau sa imi achizitionez un smartphone nu stiu ce sa aleg laughing. Cred ca am pus vreo 3-4 intrebari cu tema asta.