| r1z2an a întrebat:

am niste intrebari pentru voi si va rog sa-mi raspundeti daca stiti. As vrea sa cumpar un laptop, cu un buget de maxim 2.700 lei. Eu vreau latopul pentru jocurile noi, COD ghost, BF4, fifa14 si altele.

Am cautat pe si pe net insa nu stiu daca sa iau un laptop cu placa video dedicata mai slabuta si procesor foarte bun (in acest caz sa mai pot adauga inca o placa video? ma gandeam ca daca e dedicata merge nu?). Sau un procesor mai inferior si placa video ceva mai buna. Placa video costa mult, la un buget de 2500, geforce GT740M 2gb dedicata este numai buna, dar una mai performanta trece de 30mil.

Cum ma sfatuiti sa aleg? procesor bun sau placa video buna? Ce mai pot adauga dupa? Sa ma scot mai ieftin.

4 răspunsuri:
| r1z2an explică:

Dar despre asta ce parere ai?
http://www.cel.ro/......40m-2gb-l/

| Doru1 a răspuns:

Si eu ma confrunt cu aceasta intrebare am 2 unitati: una cu procesor slab dar care daca ii iau un procesor mai puternicii pot pune un geforce fx 5700p si cealalta cu un procesor amd destul de bun dar nu amplaca video. Te sfatuiesc sa iei un laptop cu un procesor puternic si cu o placa de video mai slabuta si sa ii pui apoi mai tarziu dupa ce strangi bani dacaa se poate(nu sunt expert in laptopuri deoarece nu ma confrunt cu ele si nu stiu unde poti pune acea placa video dar cum spuneam nu ma pricep la laptopuri)dar daca placa are 64 mb si un procesor puternic e foarte bun decat un procesor slab si video puternic. Daca procesorul e slab nu vei putea vedea performanta placii video deoarece leptopul nu se va ridica la nivelul asteptarilor. Pe scurt... alege procesorul

| Doru1 a răspuns:

Ti-am gasit si un model: http://www.mygarage.ro/......0-lei.html dar foloseste Linux nu Windows.

| r1z2an explică (pentru Doru1):

Eu am gasit cam asa ceva
http://www.cel.ro/......40m-2gb-l/

ce zici despre asta?