| ArmY007 a întrebat:

Buna TPU.
Pot imbata informatica daca nu stiu prea multa matematica?
Stiu engleza cat sa ma descurc stiu matematica de nivel M2 clasa a 11-a.
Sunt dispus sa invat tot daticmi ceea ce trebuie va rog.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce inseamna pentru tine invatat informatica. Daca vrei sa faci o facultate de profil ai nevoie de matematica serioasa.

Daca vrei sa inveti programarea asa ca hobby nu prea ai nevoie de matematica. In sinea ei programarea nu are legatura directa cu matematic decat in anumite domenii (gen prelucrare grafica, prelucrare audio chestii din astea mai complexe). Marele avantaj al combinatiei intre matematica si programare este modul de gandire si utilizarea in anumite cazuri a unor formule ce iti pot oprimiza mult algoritmii.

| ArmY007 explică (pentru suntserios):

Deci in principal nu prea am nevoie?
Dar eu vreau sa ma axez pe facerea de programe.
Gen as frea sa fac un program ca nod 32. Si altele