| vlad20003 a întrebat:

Daca am VMware Workstation si instalez un virus pe el, imi afecteaza si calculatorul real?

Detalii: Am Windows 7 Ultimate, si vreau sa virusez Windows 7 Professional

Funda!

Răspuns Câştigător
| SilverF8ith a răspuns:

Buna Vlad, technic este acelasi calculator VM iti da oportunitatea sa rulezi al doilea windows in timp real pentru a testa deci cand instalezi "virusul" in masina virtuala de fapt in instalezi la tine in calculator doar ca in "shell-ul" masini virtuale care permite sa ruleze live daca "virusul" afecteaza fisiere pe baza locatiilor si numelor si etc este posibil sa iti afecteze si calculatorul tau deoarece fisierele se afla in aceeais locatie ca si in masina virtuala. Si din cate inteleg vrei sa dezvolti un virus pentru win 7?

| vlad20003 explică (pentru SilverF8ith):

Mersi ca mi-ai explicat, dar mai vreau sa stiu doua chestii:
1. Daca fac comenzi in RUN (de exemplu stergera windowsului) si asta imi afecteaza windowsul real?

2. Daca imi instalez un virus care imi sterge fisiere si instaleaza fisiere pe windows (cum ar fi virusul BEN Drowned de exemplu...) si asta imi afecteaza windowsul real?

(Mi-ai explicat asta dar e bine sa fii sigur) Oricum, mersi!

| SilverF8ith a răspuns (pentru vlad20003):

In principiu windowsul nu te lasa sa modific fisere de sistem atata timp cat ruleaza (ii dai fucntia sa o ruleze si la urmatorul restart actioneaza inainte sa porneasca win) dar daca te pricepi sa treci peste atentionare windows-ul se blocheaza si oricum cere restart. Comanda din cmd in masina virtuala afecteza doar masina virtuala in situatia in care ai masina virtuala instalata pe o alta partitite si configurata sa acceseze doar fisierele din masina virtuala.
Daca "functia" de stergere a fisierelor este un script care se actioneaza automat si ruleaza singur in background pentru a introduce acesta "functie" in masina virtuala tu de fapt o introduci in root folderul unde este instalata masina virtuala (respectiv C:\ deoarece acolo se intaleaza) el iti va rula si pe sistemul tau si pe masina virtuala.
Daca doresti instaleaza un linux pe sistemul tau si astfel poti sa testezi functi de windows si scripturi si etc pe masina virtuala fara sa afecteze sistemul tau deoarece windows si linux sunt SO diferite si o functie de linux nu ruleaza pe win si viceversa.
Sper ca ai inteles. Bafta in continuare

| vlad20003 explică (pentru SilverF8ith):

Adica daca am Windows 7 pe masina virtuala si calculatorul meu e tot Windows 7, o sa se stearga amandoua, dar daca am pe masina virtuala alta platforma, afecteaza doar platforma virtuala? (scuze, nu-s prost, chiar ma pricep la calculatoare DAR nu vreau sa risc, scuze daca te enervez...)

| SilverF8ith a răspuns (pentru vlad20003):

Stai linistit incerc sa te lamuresc happy ce vreau sa spun: Tu doresti sa faci un "virus"(am sa ii spun in continuare Functie deoarece va avea o functionalitate care va face ceva cumva undeva...) masina virtuala este pe caclulatorul tau adica folderul se afla undeva in partitia C:\ orice copiezi in masina virtuala se va afla si in calculatorul tau.

Daca folosesti doar functi scrise in cmd in masina virtuala va fi afectata doar ea. Daca dupa ce testezi foate comenziile si le ansablezi intr-un fisier sa sa fie transmis prin diferite mijloace "victimei" acel fisier ma gandesc eu ca vei dori acest fisier sa se instaleze/ruleze automat anumite comenzi (sa stearga si/sau sa inlocuiasca anumite fisiere) dar acest fisier tu chiar daca il copiezi in masina virtuala el se va afla si in folderul masini virtuala.

Datorita motivului ca tu scrii functi pentru anumite fisiere cheie cu denumiri fixe care sa fie cautate si modificate (in masina virtuala) din pacate tot asa se vor numi si pe host (adica calculatorul tau) si daca "functia" este facuta sa ruleze automat in funal si etc automat va afecata si calculatorul tau.

Am sugerat sa ai un alt SO (ex: Linux) deoacere fisiere de care are nevoie sa ruleze sau etc nu au aceias denumire ca si ale windows-ului. deci chiar daca "virusul" tau este sa ruleze pe masina virtuala unde ai (win 7) va rula si pe host (unde ai linux) si astfel el va gasit doar fisierele pe win7 nu si pe linux

EX:

MAsina virtuala (WIn7) Host (Win7) : in VM: sa porneasca cmd si sa ruleze co systeminfo automat. se va intampla doar pe masina virtuala. Daca faci un fisier VBScript si introduci aceias functie (sa porneasca cmd si sa ruleze systeminfo) se va deschide si pe VM si pe host deoarece fisierul se afla pe amandoua sisteme si denumirea de cmd ii la fel si sisteminfo iiexact la fel

MAsina virtuala (WIn7) Host (Linux) : aceais situatie script care sa faca acelasi lucru descide automat cmd si ruleasa sisteminfo pe VM se va rula automat dar pe host nu se va rula deoarece in linux nu exista cmd(comand promt si functia de systeminfo nu se numeste asa)

La fel in linux nu exista in partitia ce folder cu Windows sau programFiles etc.

Sper ca am reusit sa te fac sa intelegi. Bafta in continaure

| vlad20003 explică (pentru SilverF8ith):

Multumesc foarte mult ca m-ai lamurit! Imi pare rau ca te-am spus sa scrii atat de mult...

| SilverF8ith a răspuns (pentru vlad20003):

Nici o problema ma bucur cand vad persoane interesate de dezvoltare IT dar iti spun sa ai grija cu ceea ce faci in continuare. Ti-as sugera sa iti indrepti aptitudinile inspre ceva productiv sa imbunatateti ceva decat sa faci ceva "disctructiv" vei avea mai mult de castigat! Bafta in continuare in tot ceea ce faci!

| vlad20003 explică (pentru SilverF8ith):

Mersi! happy