| ThePandaGurl a întrebat:

Hey dudes. Uhm, am si eu o intrebare... stie cineva de aici sa faca server minecraft? Eu am incercat dar nu vrea sa functioneze, intotdeauna imi scrie ( connection lost ) dar la server tot arata la semnal, verde.
Cine poate sa imi faca si mie un server? Nu de alta, dar vreau sa ma joc cu prietena mea, probabil facem si un canal de Youtube. Asa ca cine imi face primul va aparea pe Youtube si poate juca alaturi de noi.( normal, sa functioneze)

9 răspunsuri:
| neverwinter a răspuns:

Pai te pot ajuta eubig grin Depinde doar ce fel de server vrei... cu sau fara pluginuri adica server normal sau bukkit.
Eu iti pot face de amandoua doar sa te hotarasti care tongue

| MadaLinisa a răspuns (pentru neverwinter):

Ce inseamna bukkit
?

| neverwinter a răspuns (pentru MadaLinisa):

Server bukkit inseamna server cu pluginuri big grin

| MadaLinisa a răspuns (pentru neverwinter):

Care este diferenta dintre server normal si server pluginuri?

| MadaLinisa a răspuns (pentru neverwinter):

Care este diferenta dintre un server normal si un server cu pluginuri?

| neverwinter a răspuns (pentru MadaLinisa):

Pai la server-ul normal te joci ca si cand ai fi singleplayer dar joci cu un amic
iar cand e cu pluginuri (bukkit) poti face diferite chestii de exemplu daca ezplodeaza un creeeper sa nu afecteze nimic ci doar playerii (le scade HP) sa ai diferite comenzi pentru a merge la spawn (locul unde te da la inceput), la casa (dupa ce setezi /sethome) etc

| ThePandaGurl explică (pentru neverwinter):

Ne faci si noua un server bukkit? big grin si multumim ca ne-ai raspuns si la celelalte intrebari laughing ceva contact unde sa luam legatura?

| GunHead a răspuns:

Poti downloada un prog java de pe minecraft.com e gratuit sau sa faci un server LAN cu hamachi....mai bine scrie pe youtube asta :how to create a minecraft server....sigur gasestiwinking bafta!

| MadaLinisa a răspuns (pentru GunHead):

Am cautat tutorialul si l-am facut pas cu pas exact cu trebuie si tot nu merge