| ErrorFound a întrebat:

Ma gandeam sa-mi cumpar un Desktop PC sau un Laptop si caut un sistem cat mai bun (sa ruleze programe/jocuri din 2013) si am dat la Altex (pe site-vreau sa-l cumpar online) peste un PC.Problema este ca eu caut o placa video cat mai buna modelul care care il are (dedicata) este numit simplu, GeForce 630. Cum imi dau seama daca este cea de 1Gb sau cea de 2Gb, ca sa nu am probleme?

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

1. Neah, nu merita nici un laptop pentru gaming. Iti faci frumos un desktop si e sfint. Bine, daca esti dispus sa arunci vreo 6000 RON pe un laptop care face ce face si un desktop de 2500-3000, asta e partea a doua...
2. Mizeria aia de placa am gasit-o foarte simplu. Gugal sarci "GT 630 4GB", nimic mai mult.
3. Daca ramii cu 1280X800, un HD 7770 o sa duc tot brici. Eu am un HD 4770 din 2009 si la 1280X1024 inca face fata cu brio la cam tot ce misca si nu cere musai DX 11, cum face mizeria aia de Crysis 3, de exemplu.
4. In 3000 RON as merge pe ceva de genul asta - http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/664646/ cu mentiunea ca 650 Ti e mai ok decit 7770, oricit de fan AMD/ATI as fi (sint atit de fan AMD/ATI, incit am un i3 in calculator...), iar procesorul efectiv nu are rost sa dai bani in plus pe i5, atita vreme cit nu vrei sa joci 3 chestii simultan (ca idee, aveam deschis BF 3 in fundal si peste el jucam War Thunder fara sa fie nici o problema, asta cu i3 2120 si 8 GB ram), la care mai adaugi un UPS sau ceva ce te coafeaza pe tine (carcasa mai rasarita, placa de sunet dedicata, un UPS n-ar strica deloc etc)

14 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu conteaza, poate sa aiba si 8 GB, 630-ul e un rapan de placa. Ce buget ai si ce componente vei pastra din calculatorul actual (monitor, boxe, etc)? Uite o idee cu mult peste orice flasneta cu gt 630 pe care o vei gasi la altex - http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/629842/ - foloseste codul 92WQ7UMX pentru inca 1% reducere.

| ErrorFound explică (pentru KodrutZ):

Deci monitorul, boxele, tastatura, mouse-ul si restul componentele externe unitatii le pastrez. Vreau doar unitatea sa fie cat mai performanta.

| KodrutZ a răspuns (pentru ErrorFound):

Bun, n-ai zis bugetul. Monitorul ce rezolutie nativa are? Banuiesc ca e LCD...

| ErrorFound explică (pentru KodrutZ):

E Flatron Wide, LG cu rezolutia 1280x800. Si bugetul:pana in 30 de milioane ca vreau sa le iau de black friday.

| KodrutZ a răspuns (pentru Andrei7520152):

So what? Acolo scrie "standard", producatorii pun cit vrea muschiu' lor, ca prostii pun botul la memorie multa. Eu pe bune ca as face o editie speciala pentru Romania, GT 630 "Qzda" cu 8 GB DDR1 pe 32 de biti, ar fi un succes rasunator. Ia uite - http://www.vexio.ro/......bit_P51140 - fara de numaaaaar!

| ErrorFound explică (pentru KodrutZ):

Wooooo frate! Cum ai gasit-o?

| ErrorFound explică (pentru KodrutZ):

Inca ceva, te rog: un laptop pentru gaming din 2013? Un link te rog.Prefer totusi un laptop ca pot sa-l iau cu mine si daca le sare tandara a lor mei tot pot sa ma joc cand vreau.

| ErrorFound explică (pentru KodrutZ):

Ma gandesc ca nu trebuie sa fi cine stie ce elecrician sa stii sa le montezi. Mersi. Daca poti pune si o carcasa te rog. Si inca ceva: Ce este SSD?

| KodrutZ a răspuns (pentru ErrorFound):

SSD-ul e tatal hardului - pui pe el sistemul de operare si 2-3 programe uzuale gen browser de net, file manager, etc. Ca idee, am un SSD in sistem si Windows 7 booteaza in aproximativ 10 secunde (asta fiindca am si un HDD si ala e mai puturos pina se trezeste, daca ai doar SSD in sistem, de la BIOS pina la desktop dureaza cam 5-7 secunde. Oh, nu avea si carcasa wishlistu' ala, sorry. http://www.pcgarage.ro/carcase/segotep/sg-z2/ - voila. Ramine valabil in continuare codul de reducere de 1% pe care l-am dat data trecuta. :)
P.S. Daca vrei sa bagi un leu in plus in tablaraie, ai citeva optiuni foarte interesante si de la 200 la 300 RON, cum ar fi asta - http://www.pcgarage.ro/carcase/aerocool/xpredator-x1-black-edition/ sau asta - http://www.pcgarage.ro/carcase/nexus/thrio-310/

| ErrorFound explică (pentru KodrutZ):

Ma, tu ma cunosti? De ce e pus pe Mangalia? Locuiesc in Mangalia. laughing

| KodrutZ a răspuns (pentru ErrorFound):

Nope, habar n-am ce zici tu de Mangalia. Eu stau in Iasi.

| ErrorFound explică (pentru KodrutZ):

Locul de experdiere e setat pe Mangalia.

| KodrutZ a răspuns (pentru ErrorFound):

Probabil te-a luat dupa IP si a setat automat in functie de asta.

| KodrutZ a răspuns (pentru ErrorFound):

1. Neah, nu merita nici un laptop pentru gaming. Iti faci frumos un desktop si e sfint. Bine, daca esti dispus sa arunci vreo 6000 RON pe un laptop care face ce face si un desktop de 2500-3000, asta e partea a doua...
2. Mizeria aia de placa am gasit-o foarte simplu. Gugal sarci "GT 630 4GB", nimic mai mult.
3. Daca ramii cu 1280X800, un HD 7770 o sa duc tot brici. Eu am un HD 4770 din 2009 si la 1280X1024 inca face fata cu brio la cam tot ce misca si nu cere musai DX 11, cum face mizeria aia de Crysis 3, de exemplu.
4. In 3000 RON as merge pe ceva de genul asta - http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/664646/ cu mentiunea ca 650 Ti e mai ok decit 7770, oricit de fan AMD/ATI as fi (sint atit de fan AMD/ATI, incit am un i3 in calculator...), iar procesorul efectiv nu are rost sa dai bani in plus pe i5, atita vreme cit nu vrei sa joci 3 chestii simultan (ca idee, aveam deschis BF 3 in fundal si peste el jucam War Thunder fara sa fie nici o problema, asta cu i3 2120 si 8 GB ram), la care mai adaugi un UPS sau ceva ce te coafeaza pe tine (carcasa mai rasarita, placa de sunet dedicata, un UPS n-ar strica deloc etc)