| andrey007st a întrebat:

Nu stiu ce procesor sa aleg dintre http://www.pcgarage.ro/......38ghz-box/
Si un http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/core-i3-3220-33g hz-box/.parerile sunt impartite....nu ma intereseaze ca amd are placa integrata mai buna pentru ca nu ma ajuta eu vreau pentru gaming. La o placa nVIDIA gtx 650ti care ar fi mai bun? Dau funda cui ma lamureste.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este o poveste cu Intelul, e Intel. Toate se fac in China si de o calitate indoielnica. Parerea mea este ca AMD-ul are cel mai bun raport calitate / pret. In cazul de fata nici nu poti sa le compari. AMD-ul este mai puternic si ca putere si ca numar de nuclee. Mai are si avantajul ca poti face overcloking si Cache-ul este mai mare.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie sa alegi procesorul care se potriveste placii de baza si nu placii video. Oricum procesorul AMD este mai puternic. Trebuie sa ai grija, insa, la potrivirea cu socketul placii de baza!

| andrey007st explică (pentru Salontanul):

Nu e problema cu placa de baza pe aia o aleg in functie de procesor. Deci amdul este mai puternic...dar totusi intelu e Intel...

| andrey007st explică (pentru Salontanul):

Aha mersi

| Salontanul a răspuns (pentru andrey007st):

Este o poveste cu Intelul, e Intel. Toate se fac in China si de o calitate indoielnica. Parerea mea este ca AMD-ul are cel mai bun raport calitate / pret. In cazul de fata nici nu poti sa le compari. AMD-ul este mai puternic si ca putere si ca numar de nuclee. Mai are si avantajul ca poti face overcloking si Cache-ul este mai mare.