| Scherimuvi a întrebat:

Pentru programatori.
Salut sunt incepator in programare. Vreau sa incep cu limbajul php dar am cateva neclaritati.
Am cautat pe net diverse informatii, dar mai rau m-au incurcat.
Intrebarea: De ce am nevoie pentru a folosi php?
Cum functioneaza?

3 răspunsuri:
| Vl4dootz a răspuns:

Salut. uite aici un tutorial care te va ajuta sa inveti php si iti va raspunde la toate intrebarile
http://php.punctsivirgula.ro/
Bafta!

| Scherimuvi explică (pentru Vl4dootz):

Amice, am spus inca de la inceput: "pentru programatori". Nu, ceea ce mi-ai dat tu nu-mi este folositor.
Am intrebat de ce am nevoie pentru a folosi php, adica ce-mi mai trebuie, in afara de php. Ce mai trebuie in componenta pentru a-l putea folosi?
Orsicum raspunsul tau este gresit.
Raspunsul era urmatorul: iti trebuie un server instalat pe pc, Php si MySql pentru baza de date.
Pe viitor raspunde doar la ceea ce stii, nu la ceea ce abia ai aflat.

| alex598765 a răspuns (pentru Scherimuvi):

Nu esti atent. Amicul tau ti-a dat exact ceea ce cauti. Daca citesti cu atentie pe site-ul respectiv, vei gasi EXACT raspunsurile la intrebarile tale ("de ce am nevoie pentru a folosi php", "cum functioneaza php") si vei vedea ca se incadreaza perfect in ceea ce cauti tu ("pentru programatori"). Si nu, nu trebuie sa "sapi" dupa raspunsuri, informatia e structurata destul de simplu si usor de accesat.