| H1t a întrebat:

Placa mea de baza are slot PCI Express x16 cu ce este compatibil acest slot (ce interfete)? mai bine zis ce placa video (cu ce interfata) pot sa pun? Merge sa pun o placa de baza PCI Express 2.0 sau 2.1 x16 pe aceasta placa? Mai precis placa mea de baza este MSI P4M900M3 si vreau sa iau o placa video: Placa video Sapphire ATI Radeon HD 5450, 1024MB, GDDR3, 64bit, HDMI, DVI, PCI-E care are PCI Express 2.0 x16....Asta nu stiu daca suporta placa mea de baza.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Merge. Este la fel numai viteza de transfer poate fi diferita. Nu stiu ce placa de baza ai dar poate fi si la tine 2.0.

| KodrutZ a răspuns:

Da breh, dar vezi ca NU vrei sa iei 5450 decit pentru filme/net/office, NU pentru joace.

| H1t explică (pentru KodrutZ):

Deci merge nu? multumesc mult...deci nu e nicio diferenta intre PCi Express x16 si PCi Express 2.0 x16?

| H1t explică (pentru KodrutZ):

Si imi poti recomanda o placa video pana in 150 de lei sa mearga cat de cat jocurile? Vreau sa joc fifa 11, 12 sau pes 11, 12..iti dau funda..mersi

| KodrutZ a răspuns (pentru H1t):

Un 9800 GT sau macar un 9600 GT de la nVIDIA, un HD 4770 de la ATI sau chiar ceva superior, daca gasesti. Nimic nou, toate pina in ~250-300 RON sint niste ragalii cind vine vorba de jocuri.