| floppy98 a întrebat:

am nevoie urgenta de unu care se pricepe la pcuri
deci am un calc antic din 2001
si cand il deschid scrie mare cu albastru DELL
apoi se face ecranul negru si scrie
"The amount of system memory has changed
Diskette drive 0 seek failure
Primary hard disk drive 0not found
Secondary hard disk drive 0 not found
Strike the F1 key to continue, F2 to run the utility"

Bun apas f1

***"No boot device avable, Strike the F1 key to continue, F2 to run setup utility"

si de fiecare data imi apare acelasi lucru dupa ce apas F1 ***

ce sa fac sa fac

R:ia-ti altul
Eu:n-am bani

Răspuns Câştigător
| DDCC a răspuns:

Salut!
Intră în Bios (în mod normal scrie pe ecran tasta). Apasă F2 sau dacă nu merge F5, F8 până ajungi aici>>> http://youtu.be/Oy2R3Tl9rIE
Însă, la First Boot selectezi Hard Disk iar la second CD-ROM (invers față de cum e în video).
Ca să nu mai apară mesajul despre care zici>>> http://youtu.be/0DZ12YtHQdA
Dacă tot nu merge resetează Bios-ul (Reset to default, unde scrie asta scrie și de o tastă).
Apoi fă ce am scris.
Sper să-ți fie de folos.